Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Kolejne 27 naturalnych rezerwatów z listy UNESCO - zagrożonych

a+a-    Powrót       13 listopada 2017       Powietrze i klimat   

Według ogłoszonego w piątek w Berlinie raportu zmiany klimatyczne zagrażają obecnie 62 naturalnym rezerwatom ze światowej listy dziedzictwa przyrodniczego ludzkości UNESCO, co oznacza, że na liście zagrożonych przybyło w ciągu trzech lat 27 takich miejsc.

Jest to raport zaprezentowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Jego autorzy zbadali sytuację w 241 miejscach spośród znajdujących się na liście UNESCO i stwierdzili, że główne przyczyny niekorzystnych lub wręcz alarmujących zmian klimatycznych, to (w czterech przypadkach) zanikanie lodowców, obniżanie poziomu wody w deltach rzek, występowanie suszy i pożarów wskutek opadania poziomu wód gruntowych, wysychanie bagien.

Zmiany klimatyczne to jedna z głównych przyczyn zagrożeń dla dziedzictwa przyrodniczego ludzkości - stwierdza w konkluzji raport IUCN.

- Za jego ochronę odpowiedzialne są rządy, które podpisały porozumienie paryskie. Przedstawiony tu raport stanowi wyraźne przesłanie skierowane do ich delegatów zgromadzonych dziś w Bonn. Stwierdza ono, że zmiany klimatyczne powodują szybkie skutki na naszej planecie i nie oszczędzają jej najcenniejszych skarbów - oświadczyła dyrektor generalna IUCN Inger Andersen.

- Ich tempo i zasięg, zagrażające naturalnemu dziedzictwu planety, wskazują na konieczność szybkiego działania w celu wcielania w życie porozumień z Paryża - dodała Andersen. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

COP24 ostatnim momentem na realizację porozumienia paryskiego (17 października 2018)Minister Energii domaga się unijnej interwencji na rynku CO2 (16 października 2018)Rada: emisje CO2 z nowych aut niższe o 15 proc. w 2025 r. (11 października 2018)Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu (11 października 2018)UE chce przyspieszenia globalnych wysiłków ws. zmiany klimatu (10 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony