Mapę miast i gmin w Europie, które poszły za przykładem Capannori we Włoszech i ogłosiły strategię „zero odpadów” opublikowała niedawno organizacja Zero Waste Europe. Na tę chwilę jest ich ponad 300, a zamieszkuje je blisko 7 mln osób.
Mapa pokazuje miasta, które odważyły się odejść od przestarzałego jak się okazuje systemu postępowania z odpadami, który można określić jako: "poddaj recyklingowi, spal, składuj". W zamian wprowadziły one model postępowania, który można ująć w słowach: "zastanów się, zredukuj, wykorzystaj ponownie, poddaj recyklingowi". Pierwszą europejską gminą, która w 2008 roku "przestawiła się na myślenie bezodpadowe", czyli obrała sobie za cel ograniczenie ilości odpadów do zera, było włoskie Capannori. Od tamtej pory podobne działania podjęły 302 miasta i gminy w siedmiu krajach(1). Przewiduje się, że w nadchodzących latach będzie ich o wiele więcej.
Okazją do prezentacji mapy była konferencja „Zero Waste: A Key Solution Pathway for a low carbon future”, która odbyła się 3 grudnia w Paryżu. Podczas spotkania organizacja Zero Waste Europe pochwaliła za działania na rzecz ograniczenia ilości odpadów takie miasta na świecie, jak San Francisco (USA), Alapuza (Indie), Lublana (Słowenia) i Treviso (Włochy). Z zadowoleniem przyjęła też zainteresowanie tym tematem Paryża i innych francuskich miast.
Joan Marc Simon, dyrektor Zero Waste Europe przemawiając podczas konferencji odniósł się do strategii Unii Europejskiej dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak podkreślił, miasta i gminy, które chcą być „zeroodpadowe” ucieleśniają to, czego zabrakło w unijnym podejściu do tematu odpadów. – Niektóre z nich już mogą się pochwalić recyklingiem na poziomie ponad 80 proc., inne zaś wiedzą, że chcą ten cel osiągnąć i to w mniej niż 10 lat – powiedział. Jego zdaniem nie powinno się usprawiedliwić niższych celów recyklingu zawartych w pakiecie UE dot. circular economy, ponieważ przykłady miast pokazują, że bariery technicznie są możliwe do pokonania.

Dziennikarz

Przypisy
1/ Lista miast i gmin, które podjęły działania w celu ograniczenia ilości odpadów do zera.https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/1638-Zero-Waste-Municipalities.pdf