Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy analityk/ Ekspert doradztwa inwestycyjnego Eneris Surowce S.A.
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank

Mielno zmodernizuje swoje obiekty za ponad 17 mln zł dzięki PPP z bałtyckim funduszem

a+a-    Powrót       20 grudnia 2019       Budownictwo       Artykuł promocyjny   

Prace remontowe, modernizacja instalacji grzewczych i zdalne zarządzanie energią w obiektach użyteczności publicznej – m.in. takie działania planuje Mielno w ramach podpisanej właśnie umowy. Jakie korzyści przyniesie miastu inwestycja?

Mielno nie musi troszczyć się już o środki na modernizację czterech obiektów użyteczności publicznej. Najnowszą inwestycję sfinansuje, polska spółka IZIM(1), należąca do funduszu infrastrukturalnego BaltCap Infrastructure Fund, wygrała przetarg na modernizację energetyczną obiektów użyteczności publicznej w Gminie Mielno. Fundusz przeznaczy ponad 4 mln euro (tj. ponad 17 mln zł) na remont dwóch szkół, budynków miejskiego ośrodka pomocy społecznej oraz miejskiego ośrodka sportu i rekreacji.

Co obejmuje umowa? W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) z Gminą Mielno, IZIM przeprowadzi prace remontowe, a następnie będzie odpowiedzialna za utrzymanie budynków. Umowa będzie obowiązywać przez 8 lat. Prace remontowe we wszystkich czterech obiektach objętych projektem – Szkole Podstawowej przy ul. Lechitów w Mielnie, Szkole Podstawowej przy ul. Nadmorskiej w Sarbinowie, budynku MOPS przy ul. 6 Marca oraz budynku MOSiR przy ul. Słonecznej w Mielnie – obejmą między innymi docieplenie ścian, wymianę okien oraz modernizację instalacji grzewczych. W obiektach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie LED oraz panele fotowoltaiczne, co znacznie obniży rachunki za prąd.

Zapraszamy do obejrzenia wideo z komentarzami burmistrz Mielna Olgi Roszak-Pezały oraz Marcina Szmyta, dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Nie tylko modernizacja

Dodatkowo, w ramach projektu zostanie wdrożony system zdalnego zarządzania energią, który umożliwi całodobowe zarządzanie, kontrolę i monitorowanie zużycia ciepła i energii elektrycznej w obiektach.

Ta inwestycja nie tylko poprawi jakość usług świadczonych w budynkach użyteczności publicznej Gminy, lecz również zmniejszy zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz emisję dwutlenku węgla o ponad 70 proc. Zakładamy, że nie będzie to jedyny projekt z zakresu efektywności energetycznej realizowany przez nas w Polsce, gdyż przygotowujemy oferty i bierzemy udział w kolejnych tego typu przetargach organizowanych przez polskie gminy – powiedział Šarūnas Stepukonis, partner BaltCap Infrastructure Fund.

Inne obszary finansowania

Celem utworzonego przez BaltCap funduszu infrastrukturalnego BaltCap Infrastructure Fund o wartości 100 mln euro są inwestycje w projekty z zakresu modernizacji transportu, energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz infrastruktury samorządowej.

Finansowanie w wysokości 20 mln euro zapewnił funduszowi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest kluczowym elementem „Planu Inwestycyjnego dla Europy” (tzw. Plan Junckera). Kolejne 20 mln euro pochodzi z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Fundusz został utworzony na 20 lat, a wśród jego inwestorów są wszystkie największe fundusze emerytalne w krajach bałtyckich, towarzystwo ubezpieczeń na życie oraz inni inwestorzy instytucjonalni. Łączne zaangażowanie litewskich, łotewskich i estońskich funduszy emerytalnych stanowi 60 proc. kapitału BaltCap Infrastructure Fund i jest to największa w historii inwestycja funduszy emerytalnych z krajów bałtyckich w pojedynczy fundusz.

Źródło: BaltCap Infrastructure Fund

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Spółka IZIM
http://www.izim.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Waldemar Buda wiceministrem funduszy i polityki regionalnej (27 lutego 2020)PPP to wielkie inwestycje z przemyślanym podziałem ryzyk i zadań (29 stycznia 2020)Miasta mają jeszcze miesiąc, by zgłosić się do konkursu Eco-Miasto (28 stycznia 2020)IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów w marcu (21 stycznia 2020)KE zatwierdziła wsparcie dla spalarni odpadów w Gdańsku (22 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony