Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Dozownik dwutlenku węgla do oczka wodnego lub stawu kąpielowego firmy Hydroidea
Filtr do stawu kąpielowego HydroGravity Set 250 000 firmy Hydroidea

Co wydarzyło się w ochronie środowiska tego lata?

a+a-    Powrót       06 września 2017       Zrównoważony rozwój   

Pozwolili sobie Państwo na trochę wakacji tego lata? Dla tych, którzy nie śledzili nas na bieżąco, redakcja Teraz Środowisko przygotowała przypomnienie najważniejszych wydarzeń ostatnich dwóch miesięcy w branży. By zabrać się do pracy bez zaległości!

Kliknij na obraz by wyświetlić grafikę

Podczas gdy część z nas przemierzała górskie szlaki, zażywała kąpieli morskich albo zwiedzała obce kraje, polscy posłowie pracowali w pocie czoła, reformując wiele gałęzi sektora ochrony środowiska.

20 lipca uchwalono długo wyczekiwaną nowelizację Prawa Wodnego. Nasza redakcja przygotowała na ten temat specjalne portfolio, w którym można prześledzić cały proces legislacyjny, zapoznać się z opiniami ekspertów i sprawdzić, jakie przepisy wywołały najwięcej kontrowersji.

Nie mniej hałasu zrobiła nowelizacja ustawy o OZEzakładająca m.in. rezygnację ze stałej wartości opłaty zastępczej. Branża apelowała w sierpniu do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji - na pewno więc czekają nas tutaj kolejne zmiany.

Z kwestii prawnych, prezydent podpisał także nowelizację ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, weszła też w życie Konwencja z Minamaty, chroniąca nas i środowisko przed antropogenicznymi emisjami i uwolnieniami rtęci oraz związków rtęci. Ponadto, czekamy niecierpliwie na pierwszą w historii Polski ustawę odorową, której treść powinna już wkrótce ujrzeć światło dzienne.

Nowy raport Europejskiej Agencji Środowiska ogłosił elektrownię w Bełchatowie instalacją odpowiedzialną za największą ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery. NIK doniósł nam o nieprawidłowościach funkcjonowania systemu planowania przestrzennego w Polsce, które mogą prowadzić do zwiększenia zagrożenia powodziowego. Izba ujawniła także, miesiąc później, niepoprawne funkcjonowanie indywidualnej gospodarki ściekowej i przydomowych oczyszczalni ścieków w Lubuskiem. Niestety, nie zabrakło też katastrof naturalnych: w sierpniu przeszły przez Polskę nawałnice, które zniszczyły 45 tys. ha lasów w północno-zachodniej części kraju.

Polecamy Państwu również opinie kilku ekspertów: radca prawny Joanna Kwaśny-Krajewska opowiada o wpływie nowelizacji ustawy OOŚ na pozwolenia emisyjne, Grzegorz Wiśniewski z IEO komentuje obecną sytuację w energetyce odnawialnej w Polsce, natomiast Jacek Wodzisławski prezentuje stan odzysku aluminium w naszym kraju.

Zachęcamy do kliknięcia w infografikę i (ponownej) lektury najważniejszych artykułów minionego lata!

Marta Wojtkiewicz: Dyrektor rozwoju

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rusza wsparcie przedsiębiorców w inwestycjach i rozwoju (12 lipca 2018)Papież: Szczyt klimatyczny w Katowicach może być kamieniem milowym (06 lipca 2018)Prawie 50 mln zł na promowanie zasad zrównoważonego rozwoju (06 lipca 2018)Michał Kurtyka od dziś w resorcie środowiska (04 lipca 2018)Komisja sejmowa za reformą urzędów żeglugi śródlądowej (03 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony