
© SOMKID
Mowa o projekcie nr UC74, którego zadaniem będzie przystosowanie polskich przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającą dyrektywę 2012/27/UE.
Regulacje zakładają szereg rozwiązań, które wesprą rozwój m.in. energetyki rozproszonej. Projekt uwzględnia ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych.
Proponowane rozwiązania
Dokument wprowadza przepisy umożliwiające od 2026 r. techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Odbiorcy energii w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorcy o rocznej konsumpcji energii do 100 000 kWh będą mieli dostęp do porównywarki cen energii proponowanych w bieżących ofertach. Na rynku pojawi się możliwość zawierania umów z tzw. cenami dynamicznymi.
Na rynku pojawią się agregatorzy energii, którzy będą skupować energię od wytwórców OZE w gospodarstwach domowych. Wprowadzone zostaną przepisy w zakresie partnerskiego handlu energią odnawialną (tzw. peer-to-peer).
Czytaj: CSIRE nadchodzi wielkimi krokami – szansa dla rynku energii i OZE
Ponadto projekt wprowadza przepisy dotyczące odpowiedzi odbioru i odbiorcy aktywnego na rynku energii, nowy model sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej, przepisy dotyczące usług systemowych, usług elastyczności oraz zmiany w zakresie bilansowania. Ustawa wdroży mechanizm nierynkowego ograniczania produkcji energii z OZE oraz ograniczania poboru i wprowadzania energii elektrycznej sieci przez magazyny energii elektrycznej na polecenie operatorów systemu elektroenergetycznego.
W ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej Prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie miał uprawnienia do udzielenia określonym podmiotom odstępstwa od stosowania przepisów w ramach realizacji projektu mającego na celu wdrożenie innowacyjnych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu, rozwiązań technologicznych lub teleinformatycznych.
Czytanie w komisjach
Ustawa została skierowana do pierwszego czytania w Komisji Sejmowej ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK). Sprawozdanie powinno być przedstawione do 13 czerwca 2023 r.

Redaktor