Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatne praktyki studenckie Prospreco Polska sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

Odpadowe kłopoty Kłopotowa - jest prawomocny wyrok sądu

a+a-    Powrót       14 grudnia 2018       Odpady   

Nieprzestrzeganie prawa o gospodarowaniu odpadami grozi surowymi sankcjami - informuje w czwartkowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jako przykład podano prawomocny wyrok ws. osób zarządzających firmą odpadową w Kłopotowie na Dolnym Śląsku.

- W wyniku efektywnej współpracy Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) z organami ścigania udało się doprowadzić do surowego ukarania firmy działającej na terenie miejscowości Kłopotów, gmina Lubin, woj. dolnośląskie. Prowadziła ona działalność w zakresie gospodarowania odpadami, w tym niebezpiecznymi, z naruszeniem przepisów prawa, co powodowało zagrożenie dla środowiska - informuje GIOŚ.

W komunikacie wskazano, że stwierdzając naruszenie prawa w znacznym zakresie, Sąd Rejonowy w Lubinie wymierzył dwóm osobom z kierownictwa firmy działającej na terenie nieruchomości w Kłopotowie kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz kary grzywny. Jak ustaliła PAP, chodzi o karę roku więzienia oraz dziesięciu miesięcy więzienia - obie w zawieszeniu, a także kary grzywny w wysokości po 8 tys. zł. Ponadto sąd zakazał oskarżonym prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami i zajmowania stanowisk kierowniczych w spółkach osobowych lub kapitałowych.

Po wniesionej apelacji, Sąd Okręgowy w Legnicy zwiększył wymiar kary - wysokość grzywien podniesiono do 25 tys. zł.

- Wyrok jest już prawomocny. Sąd orzekł również o podaniu wyroku do publicznej wiadomości w lokalnej prasie oraz w portalach internetowych - wyjaśnia GIOŚ.

5 pożarów i 3 nielegalne, transgraniczne transporty odpadów

Podkreślono, że kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska oprócz zbierania odpadów z rynku krajowego i niewłaściwego postępowania z nimi, ujawniły również w 2017 roku przypadki nielegalnego przywozu różnego rodzaju odpadów, także odpadów komunalnych do Kłopotowa z zagranicy.

- Ponadto na terenie firmy w Kłopotowie, na przestrzeni ostatnich trzech lat miało miejsce pięć pożarów, przy czym największy pożar miał miejsce w sierpniu 2017 r. Wynikiem działań Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w oparciu o przepisy rozporządzenia 1013/2006/WE w sprawie przemieszczania odpadów, był zwrot do Niemiec trzech transportów odpadów w 2017 i 2018 roku - dodano. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

31 proc. plastiku z Europy trafia do oceanu (06 lipca 2020)Aby wcielić w życie ideę bottle-to-bottle trzeba więcej i dobrej jakości surowca. Masz na to wpływ! (03 lipca 2020)Skutki uboczne pandemii, czyli 40 mln maseczek ochronnych wyrzucanych każdego dnia we Włoszech (03 lipca 2020)Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)Gdańsk: Straż Miejska otrzymała dwa elektryczne radiowozy (02 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony