Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. postępowań związanych z nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniem odpadów w postaci pojazdów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Odpadowe kłopoty Kłopotowa - jest prawomocny wyrok sądu

a+a-    Powrót       14 grudnia 2018       Odpady   

Nieprzestrzeganie prawa o gospodarowaniu odpadami grozi surowymi sankcjami - informuje w czwartkowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jako przykład podano prawomocny wyrok ws. osób zarządzających firmą odpadową w Kłopotowie na Dolnym Śląsku.

- W wyniku efektywnej współpracy Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) z organami ścigania udało się doprowadzić do surowego ukarania firmy działającej na terenie miejscowości Kłopotów, gmina Lubin, woj. dolnośląskie. Prowadziła ona działalność w zakresie gospodarowania odpadami, w tym niebezpiecznymi, z naruszeniem przepisów prawa, co powodowało zagrożenie dla środowiska - informuje GIOŚ.

W komunikacie wskazano, że stwierdzając naruszenie prawa w znacznym zakresie, Sąd Rejonowy w Lubinie wymierzył dwóm osobom z kierownictwa firmy działającej na terenie nieruchomości w Kłopotowie kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz kary grzywny. Jak ustaliła PAP, chodzi o karę roku więzienia oraz dziesięciu miesięcy więzienia - obie w zawieszeniu, a także kary grzywny w wysokości po 8 tys. zł. Ponadto sąd zakazał oskarżonym prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami i zajmowania stanowisk kierowniczych w spółkach osobowych lub kapitałowych.

Po wniesionej apelacji, Sąd Okręgowy w Legnicy zwiększył wymiar kary - wysokość grzywien podniesiono do 25 tys. zł.

- Wyrok jest już prawomocny. Sąd orzekł również o podaniu wyroku do publicznej wiadomości w lokalnej prasie oraz w portalach internetowych - wyjaśnia GIOŚ.

5 pożarów i 3 nielegalne, transgraniczne transporty odpadów

Podkreślono, że kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska oprócz zbierania odpadów z rynku krajowego i niewłaściwego postępowania z nimi, ujawniły również w 2017 roku przypadki nielegalnego przywozu różnego rodzaju odpadów, także odpadów komunalnych do Kłopotowa z zagranicy.

- Ponadto na terenie firmy w Kłopotowie, na przestrzeni ostatnich trzech lat miało miejsce pięć pożarów, przy czym największy pożar miał miejsce w sierpniu 2017 r. Wynikiem działań Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w oparciu o przepisy rozporządzenia 1013/2006/WE w sprawie przemieszczania odpadów, był zwrot do Niemiec trzech transportów odpadów w 2017 i 2018 roku - dodano. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dura lex, sed lex, czyli rozporządzenie ppoż dla składowisk odpadów (18 czerwca 2019)Odpady transgraniczne pod kontrolą Inspekcji Ochrony Środowiska (18 czerwca 2019)Projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do dalszych prac w komisjach (14 czerwca 2019)Warszawa: Strażnik będzie pilnował porządku na terenie rezerwatu przyrody (14 czerwca 2019)Platforma e-commerce działająca w obiegu zamkniętym (14 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych