Elektromobilność to temat drugiej inicjatywy prezydencji COP24. Wraz z Wielką Brytanią, Polska ogłosiła dziś
- Polska, razem z Bankiem Światowym, powołuje także dedykowany fundusz elektromobilności w funduszu powierniczym mobilności i logistyki. Będzie on finansował wdrożenie partnerstwa na poziomie lokalnym, pomiędzy miastami, regionami – ogłosił premier Morawiecki. - Takie miasta, jak Kair, Katowice, Warszawa, Szanghaj czy Dżakarta będą mogły znaleźć tutaj szansę na współpracę bilateralną czy multilateralną – dodał.
Jako przykłady zaangażowania Polski w elektromobilność wymienił stworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, uruchomienie programów wsparcia dla rozwoju nowych technologii oraz stworzenie przyjaznych regulacji prawnych. Wspomniał także o przetargu na 1077 autobusów elektrycznych, który uczynił Polskę czwartym rynkiem Unii Europejskiej co do wielkości floty autobusów elektrycznych.
Kontekst globalny zarysował Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott. - Transport odpowiada za 14 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych – zauważył, podkreślając, że zmiany mogą przynieść znaczne korzyści. - Rozumiemy, że elektromobilność i zeroemisyjny transport niosą nieprzeciętne korzyści ekonomiczne i środowiskowe – stwierdził, dodając, że przejście do zielonego trasportu musi odbywać się szybciej. – Musimy działać wspólnie. Czekamy na pracę z każdym z was – podsumował.
Więcej o polskich deklaracjach mówi Michał Kurtyka w wywiadzie z Teraz Środowisko.

Redaktor naczelna, sozolog