Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista (elektromocbilność) Ministerstwo Energii

Polska i Bank Światowy powołują podczas COP24 fundusz elektromobilności

a+a-    Powrót       04 grudnia 2018       Transport   

Elektromobilność to temat drugiej inicjatywy prezydencji COP24. Wraz z Wielką Brytanią, Polska ogłosiła dziś partnerstwo na rzecz elektromobilności „Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility”. Inicjatywa ma wspierać dążenie do przejścia na transport zeroemisyjny, takie jak stymulacja sektora transportowego, dostarczanie flot zeroemisyjnych, budowanie infrastruktury, wzmacnianie badań i rozwoju w tym kierunku. W sercu założeń jest wymiana doświadczeń i wiedzy, dzięki współpracy poszczególnych podmiotów. Partnerstwo ma łączyć państwa, regiony, miasta, biznes oraz organizacje pozarządowe. Włącza się w nie również Bank Światowy.

- Polska, razem z Bankiem Światowym, powołuje także dedykowany fundusz elektromobilności w funduszu powierniczym mobilności i logistyki. Będzie on finansował wdrożenie partnerstwa na poziomie lokalnym, pomiędzy miastami, regionami – ogłosił premier Morawiecki. - Takie miasta, jak Kair, Katowice, Warszawa, Szanghaj czy Dżakarta będą mogły znaleźć tutaj szansę na współpracę bilateralną czy multilateralną – dodał.

Jako przykłady zaangażowania Polski w elektromobilność wymienił stworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, uruchomienie programów wsparcia dla rozwoju nowych technologii oraz stworzenie przyjaznych regulacji prawnych. Wspomniał także o przetargu na 1077 autobusów elektrycznych, który uczynił Polskę czwartym rynkiem Unii Europejskiej co do wielkości floty autobusów elektrycznych.

Kontekst globalny zarysował Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott. - Transport odpowiada za 14 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych – zauważył, podkreślając, że zmiany mogą przynieść znaczne korzyści. - Rozumiemy, że elektromobilność i zeroemisyjny transport niosą nieprzeciętne korzyści ekonomiczne i środowiskowe – stwierdził, dodając, że przejście do zielonego trasportu musi odbywać się szybciej. – Musimy działać wspólnie. Czekamy na pracę z każdym z was – podsumował.

Więcej o polskich deklaracjach mówi Michał Kurtyka w wywiadzie z Teraz Środowisko.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Najważniejsze wydarzenia Kongresu Nowej Mobilności (14 sierpnia 2019)W 2030 r. w Polsce może jeździć 70 tys. aut elektrycznych. Zanim to jednak nastąpi... (07 sierpnia 2019)Nowy fundusz z kwotą 1,5 mld zł na "zielone" inwestycje (31 lipca 2019)Czy 30latek NFOŚiGW sprosta wyzwaniom XXI wieku? (29 lipca 2019)Fabryka w Wałbrzychu staje się centrum produkcji komponentów do napędów hybrydowych (29 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony