Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska Stena Recycling Sp. z o. o.
Zagospodarowanie folii rolniczej SUEZ

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – spotkania konsultacyjne i co dalej?

a+a-    Powrót       31 stycznia 2020       Odpady   

W resorcie klimatu odbyła się kolejna tura prekonsultacji w sprawie wprowadzenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego. Spotkanie nie przyniosło przełomu, a na wdrożenie przepisów UE mamy czas do lipca 2020 r.

W 2018 r. w ramach tzw. pakietu odpadowego znowelizowana została dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów. Do istotnych elementów zmiany tej dyrektywy należy określenie w art. 8 i 8a minimalnych wymagań dotyczących rozszerzonej odpowiedzialność producenta (m.in. w zakresie poziomu finansowania zagospodarowania odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach). Na wdrożenie przepisów związanych z ROP mamy czas do lipca 2020 r.

We wrześniu ubiegłego roku odbyły się pierwsze spotkania konsultacyjne w Ministerstwie Środowiska z interesariuszami branży odpadowej, w celu wspólnego wypracowywania modelu ROP w Polsce. Ostatnia tura kilka dni temu miała miejsce w Ministerstwie Klimatu.

Głównymi elementami koncepcji (przedstawionej początkowo przez Ministerstwo Środowiska, a dziś kontynuowanej przez Ministerstwo Klimatu) jest wprowadzenie dwóch opłat P1 i P2. Jak wyjaśnia Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO), opłata, którą będzie płacił wprowadzający produkty w opakowaniach, będzie dystrybuowana w dwóch strumieniach. Co ważne, zostanie wprowadzony specjalny regulator, który będzie ustalał minimalne stawki. Teraz porozumienia dobrowolne i organizacje odzysku opakowań działają na zasadach rynkowych.

Impresje ze spotkania

Generalnie formuła prekonsultacji przyjęta przez Ministerstwo jest dobrze oceniana przez uczestników spotkania, ale wypracowanie satysfakcjonującego dla wszystkich stron stanowiska nie będzie łatwe. Zarówno samorządy, przemysł, organizacje odzysku, recyklerzy, jak i Ministerstwo Klimatu mają swoje priorytety.

Michał Kurtyka, Minister Klimatu, podczas spotkania podkreślał, że “w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi, ROP powinien przenieść w dużym stopniu ciężar finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych z mieszańców na wprowadzających produkty”. Krótko mówiąc, ma to umożliwić rozwój rynku recyklingu odpadów oraz być wsparciem dla kulejącego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

- Ostatnia tura spotkań konsultacyjnych w sprawie ROP w MK nie przyniosła żadnego przełomu, czy diametralnej zmiany w stosunku do prezentowanej wcześniej koncepcji. Warto zauważyć, że Ministerstwo dodało kaskadową redystrybucję środków finansowych, co dodatkowo komplikuje całą propozycję i zrewidowało pogląd w sprawie systemu kaucyjnegoMagdalena Dziczek, dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK. Dziczek dodaje w imieniu EKO-PAK, że jego członkowie uważają decyzję o przekazaniu odpowiedzialności za stworzenie systemu kaucyjnego i późniejsze nim zarządzanie producentom za zmianę w dobrym kierunku.

- Natomiast zdecydowanie nie zgadzamy się z podtrzymywaniem koncepcji systemu fiskalno-redystrybucyjnego i stoimy na stanowisku, że system powinien być oparty o mechanizmy konkurencyjne. Jesteśmy gotowi realizować razem z gminami zadania dotyczące selektywnej zbiórki i przygotowania do recyklingu odpadów opakowaniowych, by wykorzystać wszystkie pozytywne możliwości, jakie mogą płynąć z wdrożenia mechanizmu ROP – podkreśla Dziczek.

Na spotkaniu nie określono, czy odbędą się kolejne spotkania prekonsultacyjne.

Do 7 lutego br. jest czas na zgłaszanie do Ministerstwa Klimatu pisemnych uwag i stanowisk wszystkich zainteresowanych interesariuszy.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WSA: dodatkowe kryteria różnicowania ustalonej już metody obliczania opłaty śmieciowej niezgodne z prawem (18 września 2020)ROP powinien przewidywać konsekwentny system podziału kosztów (02 września 2020)Przedsiębiorco! To ostatni moment na zmianę podejścia do projektowania opakowań (28 sierpnia 2020)Co sprawia, że ​​opakowanie jest optymalne do recyklingu? Webinar Teraz Środowisko i Reloop Platform (20 sierpnia 2020)Wiceminister Ozdoba: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania (05 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony