Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Przebudzenie niedźwiedzia. Rosja ratyfikuje porozumienie klimatyczne

a+a-    Powrót       24 września 2019       Powietrze i klimat   

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w poniedziałek na posiedzeniu rządu, że podpisał rozporządzenie o ratyfikacji Paryskiego Porozumienia klimatycznego. Miedwiediew uzasadnił tę decyzję niebezpieczeństwami wynikającymi ze zmian klimatu.

Szef rządu Rosji powiedział, że możliwe zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla równowagi ekologicznej, rolnictwa i bezpieczeństwa osób zamieszkujących regiony wiecznej zmarzliny. Zagrożenie dla ludzi określił jako najważniejsze.

Topnienie wiecznej zmarzliny ma znaczący wpływ na klimat. Dlaczego? Więcej w wywiadzie z prof. Szymonem Malinowskim.

Miedwiediew zapewnił, że Rosja prowadzi działania na rzecz zmniejszenia emisji substancji zanieczyszczających powietrze i na rzecz odtworzenia lasów. - Będziemy musieli uwzględnić kroki związane z wywiązaniem się ze zobowiązań międzynarodowych, których celem jest zmniejszenie skali emisji gazów cieplarnianych - podkreślił.

O tym, że Rosja może zatwierdzić umowę ratyfikacyjną 23 września, gdy rozpoczyna się w Nowym Jorku szczyt klimatyczny, pisały wcześniej media zachodnie, które zwracały uwagę, że prawo rosyjskie pozwala na przyjęcie dokumentu na mocy rozporządzenia rządu, a nie w drodze głosowania w parlamencie. Agencja Bloomberga oceniła, że pozwala to na ominięcie stanowiska deputowanych, którzy mogą podważać stanowisko Kremla w tej sprawie. W czerwcu podczas szczytu G20 w japońskiej Osace prezydent Władimir Putin obiecał, że Rosja ratyfikuje porozumienie w najbliższym czasie.

Rosja podpisała Porozumienie Paryskie razem z innymi państwami w 2015 roku. W 2016 roku zapowiadała, że kroki w kierunku ratyfikacji zostaną podjęte w latach 2019-20. W 2017 roku, gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia, przedstawiciele rządu Rosji wskazywali, że Moskwa nie zmieni swej wcześniejszej decyzji. Spośród państw G20 właśnie Rosja i Turcja, były jak dotąd jedynymi, które nie ratyfikowały tej umowy.

WWF: Rosja staje się pełnoprawną uczestniczką porozumienia paryskiego

Międzynarodowa organizacja WWF oświadczyła w komunikacie, że "przyjmuje z zadowoleniem fakt, iż Rosja staje się pełnoprawną uczestniczką porozumienia paryskiego". Szef programu Klimat i Energetyka w WWF Rosja, Aleksiej Kokorin, ocenił, że jest to "ważny gest", świadczący o tym, że Rosja wraz z przodującymi krajami "rozumie rosnący problem zmian klimatu". Kokorin przyznał, że Rosja "będzie musiała wiele zrobić, zarówno w celu adaptowania się do zmian klimatu" i w celu przejścia na bardziej technologiczne drogi rozwoju gospodarki.

Zgodnie z przyjętym w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumieniem, celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Wszystko o negocjacjach klimatycznych w naszym dziale COP24.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia (16 grudnia 2019)Porozumienie Paryskie: do czego zobowiązał się każdy ze 187 sygnatariuszy? (13 grudnia 2019)COP25: Podczas gdy świat patrzy na Gretę, za zamkniętymi drzwiami znikają „kwadratowe nawiasy” (12 grudnia 2019)Powołano dwóch wiceministrów klimatu (28 listopada 2019)Nowy raport „Emissions Gap” wzywa do pięciokrotnego wzrostu ambicji klimatycznych (26 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony