Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Przebudzenie niedźwiedzia. Rosja ratyfikuje porozumienie klimatyczne

a+a-    Powrót       24 września 2019       Powietrze i klimat   

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w poniedziałek na posiedzeniu rządu, że podpisał rozporządzenie o ratyfikacji Paryskiego Porozumienia klimatycznego. Miedwiediew uzasadnił tę decyzję niebezpieczeństwami wynikającymi ze zmian klimatu.

Szef rządu Rosji powiedział, że możliwe zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla równowagi ekologicznej, rolnictwa i bezpieczeństwa osób zamieszkujących regiony wiecznej zmarzliny. Zagrożenie dla ludzi określił jako najważniejsze.

Topnienie wiecznej zmarzliny ma znaczący wpływ na klimat. Dlaczego? Więcej w wywiadzie z prof. Szymonem Malinowskim.

Miedwiediew zapewnił, że Rosja prowadzi działania na rzecz zmniejszenia emisji substancji zanieczyszczających powietrze i na rzecz odtworzenia lasów. - Będziemy musieli uwzględnić kroki związane z wywiązaniem się ze zobowiązań międzynarodowych, których celem jest zmniejszenie skali emisji gazów cieplarnianych - podkreślił.

O tym, że Rosja może zatwierdzić umowę ratyfikacyjną 23 września, gdy rozpoczyna się w Nowym Jorku szczyt klimatyczny, pisały wcześniej media zachodnie, które zwracały uwagę, że prawo rosyjskie pozwala na przyjęcie dokumentu na mocy rozporządzenia rządu, a nie w drodze głosowania w parlamencie. Agencja Bloomberga oceniła, że pozwala to na ominięcie stanowiska deputowanych, którzy mogą podważać stanowisko Kremla w tej sprawie. W czerwcu podczas szczytu G20 w japońskiej Osace prezydent Władimir Putin obiecał, że Rosja ratyfikuje porozumienie w najbliższym czasie.

Rosja podpisała Porozumienie Paryskie razem z innymi państwami w 2015 roku. W 2016 roku zapowiadała, że kroki w kierunku ratyfikacji zostaną podjęte w latach 2019-20. W 2017 roku, gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia, przedstawiciele rządu Rosji wskazywali, że Moskwa nie zmieni swej wcześniejszej decyzji. Spośród państw G20 właśnie Rosja i Turcja, były jak dotąd jedynymi, które nie ratyfikowały tej umowy.

WWF: Rosja staje się pełnoprawną uczestniczką porozumienia paryskiego

Międzynarodowa organizacja WWF oświadczyła w komunikacie, że "przyjmuje z zadowoleniem fakt, iż Rosja staje się pełnoprawną uczestniczką porozumienia paryskiego". Szef programu Klimat i Energetyka w WWF Rosja, Aleksiej Kokorin, ocenił, że jest to "ważny gest", świadczący o tym, że Rosja wraz z przodującymi krajami "rozumie rosnący problem zmian klimatu". Kokorin przyznał, że Rosja "będzie musiała wiele zrobić, zarówno w celu adaptowania się do zmian klimatu" i w celu przejścia na bardziej technologiczne drogi rozwoju gospodarki.

Zgodnie z przyjętym w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumieniem, celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Wszystko o negocjacjach klimatycznych w naszym dziale COP24.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)Z jakimi konsekwencjami wiązałoby się wprowadzenie podatku granicznego od emisji? (09 września 2020)Demokracja energetyczna i oddolne budowanie bezpieczeństwa energetycznego niedostrzeżone w KPEiK. Część 2 (12 czerwca 2020)Końcowe wersje KPEiK nieco lepsze od pierwotnych – ale wciąż za mało ambitne. Część 1 (08 czerwca 2020)Redukcja emisji dwutlenku węgla przez Chiny nie zmieni się z powodu pandemii (03 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony