Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor/specjalista w Departamencie Czystego Powietrza i Nowych Projektów NFOŚiGW

Schwarzenegger: paliwa kopane zabijają ludzi

a+a-    Powrót       04 grudnia 2018       Energia   

Musimy się wszyscy obudzić i zaprzestać zatruwać świat, pozbyć się paliw kopalnych, bo to one zabijają ludzi – podkreślił we wtorek podczas COP24 b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Dodał, że rocznie z powodu smogu umiera 7 mln ludzi na świecie.

Schwarzenegger, który jest aktorem i znany jest m.in. z zaangażowania w działaniach na rzecz klimatu, brał udział w dyskusji związanej z inicjatywą Global Climate Action.

Były gubernator Kalifornii przyznał, że argumenty wskazujące na negatywne oddziaływanie zmian klimatu, takie jak podnoszenie się poziomu mórz czy topnienie lodowców, mogą nie wszystkich przekonywać.

- Kiedy mówimy o lodowcach, czy podnoszeniu się poziomu mórz, ludzie często myślą, że ich to nie dotyczy, że tych zmian nie odczuwają. Bezpośrednio zmiany odczuwa tylko garstka (…). Dlatego ważny jest sposób komunikacji. Wydaje się zatem, że pokazywanie, jak zmiany klimatu czy wykorzystanie paliw kopalnych bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie, to dobry sposób na przekonywanie ludzi. Im częściej o tym mówimy, tym lepiej – powiedział.

Schwarzenegger wskazał, że wielu ludzi zaprzecza zmianom klimatycznym, ale nie można zaprzeczyć danym, które mówią o milionach ludzi umierających powodu zanieczyszczeń powietrza.

B. gubernator powołał się tutaj na badanie, jakie było przeprowadzane w Kalifornii nt. szkodliwości smogu, głownie pochodzącego z transportu. - Wynikało z nich, że im ludzie mieszkali bliżej autostrady, tym częściej chorowali na raka – podkreślił.

- To pokazuje relację między paliwami kopalnymi, jak są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Paliwa kopalne zabijają ludzi (…). Z ich powodu umiera rocznie 7 mln ludzi na świecie – powiedział Schwarzenegger.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 mln ludzi, co stanowi 12,5 proc. wszystkich zgonów. Co do Europy, to rocznie z powodu smogu umiera 400 tys. osób, w Polsce blisko 50 tys. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakie są efekty pierwszego tygodnia negocjacji klimatycznych? (09 grudnia 2018)Raport: Zobowiązania do 2020 r. – gdzie jesteśmy? (07 grudnia 2018)SUEZ z nagrodą za wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ (07 grudnia 2018)Kraje rozwijające się pytają, co z obiecanymi 100 mld dolarów? (06 grudnia 2018)Naukowcy: konieczne natychmiastowe ograniczenie emisji CO2 do zera (06 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony