Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.
Specjalista ds. sprzedaży ATMOTERM S.A.

Schwarzenegger: paliwa kopane zabijają ludzi

a+a-    Powrót       04 grudnia 2018       Energia   

Musimy się wszyscy obudzić i zaprzestać zatruwać świat, pozbyć się paliw kopalnych, bo to one zabijają ludzi – podkreślił we wtorek podczas COP24 były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Dodał, że rocznie z powodu smogu umiera 7 mln ludzi na świecie.

Schwarzenegger, który jest aktorem i znany jest m.in. z zaangażowania w działaniach na rzecz klimatu, brał udział w dyskusji związanej z inicjatywą Global Climate Action.

Były gubernator Kalifornii przyznał, że argumenty wskazujące na negatywne oddziaływanie zmian klimatu, takie jak podnoszenie się poziomu mórz czy topnienie lodowców, mogą nie wszystkich przekonywać.

- Kiedy mówimy o lodowcach czy podnoszeniu się poziomu mórz, ludzie często myślą, że ich to nie dotyczy, że tych zmian nie odczuwają. Bezpośrednio zmiany odczuwa tylko garstka (…). Dlatego ważny jest sposób komunikacji. Wydaje się zatem, że pokazywanie, jak zmiany klimatu czy wykorzystanie paliw kopalnych bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie, to dobry sposób na przekonywanie ludzi. Im częściej o tym mówimy, tym lepiej – powiedział.

Schwarzenegger wskazał, że wielu ludzi zaprzecza zmianom klimatycznym, ale nie można zaprzeczyć danym, które mówią o milionach ludzi umierających z powodu zanieczyszczeń powietrza.

B. gubernator powołał się tutaj na badanie, jakie było przeprowadzane w Kalifornii nt. szkodliwości smogu, głownie pochodzącego z transportu. - Wynikało z nich, że im ludzie mieszkali bliżej autostrady, tym częściej chorowali na raka – podkreślił.

- To pokazuje relację między paliwami kopalnymi, jak są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Paliwa kopalne zabijają ludzi (…). Z ich powodu umiera rocznie 7 mln ludzi na świecie – powiedział Schwarzenegger.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 mln ludzi, co stanowi 12,5 proc. wszystkich zgonów. Co do Europy, to rocznie z powodu smogu umiera 400 tys. osób, w Polsce blisko 50 tys. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kurtyka: Podczas COP24 były trzy bardzo trudne momenty, w tym jeden z powodów czysto politycznych (10 stycznia 2019)Prezes Banku Światowego składa rezygnację (08 stycznia 2019)Papież: po COP24 potrzebne pilne porozumienie ws. klimatu (08 stycznia 2019)Prezydent podpisał nowelę ustawy dot. organizacji COP w Polsce (03 stycznia 2019)W miastach jeździ ok. 130 elektrycznych busów, za rok może ich być 4 razy więcej (27 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony