Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik działu logistyki Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Absolwent ochrony środowiska? Może pracować u nas w prawie każdym dziale

a+a-    Powrót       06 lutego 2018       Rynek pracy   

O tym, że studia związane z ochroną środowiska są cenne w oczach pracodawcy, kierowca i operator śmieciarki także mają szanse rozwoju zawodowego oraz o mniej znanym profilu pracownika BHP mówi Nina Cisowska, koordynator ds. Rekrutacji i Projektów Employer Brandingowych w Grupie SUEZ w Polsce.

Nina Cisowska
Koordynator ds. Rekrutacji i Projektów Employer Brandingowych w Grupie SUEZ

Teraz Środowisko: Państwa ogłoszenia regularnie pojawiają się w naszej rubryce praca. Czy oznacza to, że SUEZ często poszukuje nowych pracowników?

Nina Cisowska: W 2017 roku zrealizowaliśmy około 150 procesów rekrutacyjnych przy 2600 zatrudnionych pracownikach, z czego ponad połowę stanowiły rekrutacje na stanowiska operacyjne. Pozostałe dotyczyły głównie specjalistów, menadżerów i stanowisk stażowych. Miesięcznie otwartych jest od kilku do kilkunastu rekrutacji do naszych spółek na terenie całej Polski. Rotacja jednak jest stosunkowo niewielka, a ogłoszenia często pojawiają się w związku z wewnętrznymi awansami. Jest to powód, dla którego najczęściej poszukujemy osób z poziomu specjalisty, a oferty pracy na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich prawie się nie pojawiają. Zawsze w pierwszej kolejności wykorzystujemy własny potencjał, dopiero później zaczynamy rekrutację zewnętrzną. Większość naszych menadżerów i dyrektorów rozpoczynała pracę w SUEZ jako praktykanci lub specjaliści. Rozwój pozwalał im poznać działy i zdobyć kompleksową wiedzę o naszej działalności.

TŚ: Jak zatem dostać się w struktury firmy?

NC: Proponujemy młodym osobom możliwość zdobycia doświadczenia jeszcze w trakcie studiów. Oferujemy studentom możliwość pracy w oparciu o umowę zlecenia przy kilkumiesięcznych projektach, ale również organizujemy Program Płatnych Praktyk Letnich. W tym roku poszukiwaliśmy 22 studentów i absolwentów do różnych działów na 3 miesiące. Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, otrzymaliśmy prawie 1300 aplikacji. Udało nam się wybrać fantastyczne osoby, z którymi w większości mogliśmy kontynuować współpracę po zakończeniu Programu. Uczestniczymy także w targach pracy na wybranych uczelniach, np. w targach Politechniki Warszawskiej, SGGW, AGH w Krakowie czy Uniwersytetu Gdańskiego. Staramy się również budować współpracę poza targami, czego przykładem jest Politechnika Śląska. Przeprowadziliśmy tam konkurs dla studentów na upcycling(1). Dla wszystkich, którzy w nim uczestniczyli zorganizowaliśmy wycieczkę do naszej spalarni w Poznaniu.

TŚ: Poza praktykami możliwość zatrudnienia powstaje, gdy pojawi się wakat. Którzy pracownicy najczęściej zmieniają pracę?

NC: Najbardziej wrażliwymi stanowiskami są te związane z pracami operacyjnymi (kierowca, operator zabudowy śmieciarki). Wśród pracowników biurowych natomiast niepewni, z punktu widzenia pracodawcy, są młodsi specjaliści. Często zdobywają oni u nas ciekawe doświadczenie, uczą się samodzielności, ale po 1-2 latach zaczynają się zastanawiać nad zmianą. Aby utrzymać ich w organizacji podejmujemy regularne rozmowy o ich potrzebach, finansujemy szkolenia. Każdy menadżer omawia plany ich rozwoju w organizacji również podczas corocznych ocen okresowych.

TŚ: A jakie możliwości awansu i rozwoju zawodowego oferuje Grupa SUEZ?

NC: W SUEZ proponujemy pracownikom awanse pionowe i poziome. By umożliwić awans pionowy inwestujemy w szkolenia i rozwój wiedzy pracownika, by zdobył niezbędne do objęcia wyższego stanowiska kompetencje. Jeśli natomiast pracownik nie widzi już możliwości rozwoju w swoim dziale, to rozważamy awans poziomy w ramach tej samej spółki lub innych spółek Grupy.

Rozwój zawodowy dotyczy w SUEZ także osób na stanowiskach operacyjnych. Finansujemy kursy pozwalające na zdobycie specjalistycznych uprawnień, np. prawo jazdy C+E, wózki widłowe, kurs HDS, Eco-driving, kurs na spawacza. Nasi Kierowcy awansują na Starszych Kierowców oraz Kierowców-Mentorów, odpowiedzialnych za wdrażanie nowych pracowników. Pracownicy zainteresowani rozwojem w kierunku zarządzania zespołem mają taką możliwość obejmując stanowisko mistrza, brygadzisty, koordynatora i kolejnych, w ramach ścieżki kariery. Jeśli jednak chcą zmienić charakter pracy na bardziej biurowy, mają możliwość wejścia na ścieżkę rozwoju specjalisty. Wtedy kluczowe jest na przykład poznanie obsługi programu MS Excel, w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym, z czego szkolenie również finansujemy.

TŚ: W SUEZ jest dział zajmujący się rekultywacją gleb. Czy znajdą w nim zatrudnienie osoby po gleboznawstwie i kierunkach pokrewnych? O perspektywy w tej dziedzinie często pytano nas podczas organizowanych przez Teraz Środowisko Stref kariery.

NC: Dział Rozwoju Projektów Remediacyjnych liczy obecnie cztery osoby i realizuje projekty na terenie całej Polski. Rozwijamy działalność w tym obszarze, jednak obecny zespół jest optymalny. Tym bardziej, że projekty na tego typu usługi pozyskuje się często przez wiele miesięcy. Nie mamy stąd dużego zapotrzebowania na osoby konkretnie z kierunku gleboznawstwo. Mogę natomiast powiedzieć, że osoba wykształcona w dowolnym kierunku związanym z szeroko rozumianą ochroną środowiska, ma bardzo duże możliwości rozwoju w naszej firmie. Wiedza z ochrony środowiska może być podstawą do tego, żeby pracować w prawie każdym dziale w naszej organizacji.

TŚ: A konkretnie w jakich działach?

NC: Jeden z takich działów to Dział Zarządzania Kontraktami. Zajmuje się on realizacją usług na rzecz dużych klientów przemysłowych i komercyjnych. W części odpowiedzialnej za planowanie i obsługę klienta potrzebujemy osób, które rozumieją kwestie dotyczące odpadów, ich transportu oraz znają wymogi środowiskowe - to pozwala znaleźć odpowiedniego dostawcę usług, np. transportowych. Druga część działu odpowiada za zapewnienie prawidłowych rozliczeń z klientami i podwykonawcami. Widzimy, że również w tej części lepiej odnajdują się osoby po kierunkach związanych z ochroną środowiska lub z doświadczeniem w firmach z pokrewnej nam branży. Co ciekawe, odnajdują się tu lepiej niż osoby np. z instytucji finansowych.

Inne takie miejsce to Dział Zagospodarowania Odpadów i Surowców Wtórnych, który odpowiada za zapewnienie najlepszych dostępnych metod zagospodarowania, wyszukiwanie instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów i surowców oraz za negocjacje i prowadzenie procesu wyceny.

Także w regionalnych działach handlowych pożądane są osoby, które znają branżę. Jeśli zaś kandydat, oprócz wiedzy z ochrony środowiska, ma doświadczenie w obszarze BHP to zawsze jesteśmy nim zainteresowani. Nasza branża jest branżą wypadkową, dlatego wysoka kultura BHP to w SUEZ priorytet. Bardzo ciężko znaleźć dobrego BHP-owca na pełen etat, który działa aktywnie. Szczególnie ważne jest to, by umiał nakłonić wszystkich pracowników do przestrzegania zasad BHP i uświadomić, że one rzeczywiście zmniejszają zagrożenia dla życia i zdrowia w pracy.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Upcycling to forma recyklingu, w wyniku którego powstają produkty wyższej jakości, niż te które zostały poddane przetworzeniu.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Informatyzacja egzaminów dla geodetów (14 marca 2019)Kiedy będą ustawowo określone kwalifikacje dla zawodu gleboznawcy? (08 marca 2019)Baterie na elektrolit stały uniezależnią branżę pojazdów elektrycznych od kobaltu (06 marca 2019)43 polskie uczelnie kształcą w systemie dualnym (06 marca 2019)Branżówka to więcej niż zawodówka (05 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony