Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. BHP Hays

Aerozol o zapachu wanilii ma ograniczyć uciążliwości zapachowe z zakładu rafineryjno-petrochemicznego

a+a-    Powrót       15 marca 2019       Ryzyko   

W związku z czasowym przełączeniem emisji z jednej z instalacji w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (woj. mazowieckie), aby ograniczyć ewentualne uciążliwości zapachowe, do komina rezerwowego dozowany będzie aerozol o zapachu wanilii - podała spółka.

Według PKN Orlen, w najbliższą sobotę w zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku zostanie wyłączony z pracy najwyższy komin znajdujący się na instalacjach Clausa i do czasu jego ponownego uruchomienia, które "nastąpi ok. 4 kwietnia br.", jego funkcję przejmie niższy komin, tzw. rezerwowy. - Proces przełączenia emisji jest standardową praktyką, realizowaną cyklicznie co 5 lat w związku z przepisami prawa budowlanego - wyjaśnił w komunikacie płocki koncern.

Koncern podkreśla, że areozol nadaje się do celów spożywczych

PKN Orlen zastrzegł, że "w związku z prowadzonymi procesami mogą, ale nie muszą wystąpić uciążliwości zapachowe". - W celu ich ograniczenia do niższego komina dozowany będzie specjalny środek w postaci aerozolu zmniejszającego oddziaływanie odorowe. Zastosowany preparat o zapachu wanilii jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych - oświadczył płocki koncern.

Spółka podkreśliła jednocześnie, iż "termin przełączenia emisji został zaplanowany w okresie postoju instalacji Hydrokrakingu, co może mieć znaczny wpływ na ograniczenie wystąpienia w tym czasie wyczuwalnych związków siarki".

Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i zarazem jeden z największych tego typu w Europie.

Oprócz komunikatu prasowego, spółka rozesłała zapowiedź w tej sprawie za pośrednictwem uruchomionego przez nią w lutym specjalnego, bezpłatnego systemu informacyjnego. Jest on przeznaczony dla mieszkańców Płocka i okolicznych gmin. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Potrzeby gospodarki odpadami okiem ekspertów (05 marca 2019)Tczew: Hermetyzacja zakładu utylizacji odpadów (24 stycznia 2019)Rynek odpadów niebezpiecznych wciąż niszowy (02 stycznia 2019)Przedłużają się prace nad ustawą o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej (12 grudnia 2018)RPO łączy siły z organizacjami pozarządowymi w kolejnym już apelu o ustawę antyodorową (19 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony