Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Opłata za plastikowe torby w sklepach w Anglii zostanie podwojona

   Powrót       01 września 2020       Odpady   

Od kwietnia przyszłego roku opłata za plastikowe torby w sklepach w Anglii zostanie podwojona - z 5 do 10 pensów, a obowiązek jej pobierania będzie rozciągnięty na sklepy zatrudniające do 250 osób - ogłosiło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo środowiska.

Jak się szacuje, od czasu wprowadzenia opłat w Anglii w październiku 2015 roku zużycie plastikowych toreb zostało ograniczone o 15 mld sztuk. Anglia była ostatnią częścią Zjednoczonego Królestwa, w której zaczęły obowiązywać opłaty - w Walii wprowadzono je w 2011 roku, w Irlandii Północnej w 2013, zaś w Szkocji w 2014 roku, przy czym w tych trzech częściach kraju do ich pobierania zobowiązane są także małe sklepy.

Czytaj też: Życie bez odpadów: czy jest możliwe?

- Wszyscy widzimy niszczący wpływ, jaki torby plastikowe mają na oceany i cenną przyrodę morską, dlatego też podejmujemy odważne i ambitne działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Wielka Brytania już teraz jest światowym liderem w tych globalnych działaniach, a nasza opłata spowodowała wycofanie z obiegu miliardów szkodliwych toreb plastikowych. Chcemy jednak pójść dalej, rozszerzając tę opłatę na wszystkich sprzedawców detalicznych, abyśmy mogli nadal zmniejszać ilość niepotrzebnych odpadów i być bardziej ekologiczni - oświadczył minister środowiska George Eustice.

19 plastikowych toreb na osobę rocznie

Jak podaje ministerstwo środowiska, w 2014 roku w siedmiu głównych sieciach supermarketów klienci wzięli 7,6 mld darmowych plastikowych toreb, co przekładało się na 140 sztuk na osobę rocznie. W roku finansowym 2017-2018 w głównych sieciach supermarketów sprzedano ich 1,04 miliarda, czyli niespełna 19 na osobę. Ale ze sklepów zatrudniających do 250 osób nadal pochodzi 3,6 mld plastikowych toreb rocznie - zarówno dawanych za darmo, jak i sprzedawanych, bo jak szacowało w zeszłym roku stowarzyszenie małych sklepów, około 50 proc. jego członków wprowadziło opłaty za torby.

Choć nie jest to obowiązkiem, zdecydowana większość supermarketów przekazuje, zgodnie z rządową sugestią, dochody ze sprzedaży plastikowych toreb na cele charytatywne. W roku finansowym 2017-2018 przekazane zostało dzięki temu 58,5 mln funtów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rok bez plastikowych jednorazówek na Wyspie Księcia Edwarda (13 lipca 2020)Prezydent podpisał nowelę, która ma zachęcać do segregowania odpadów (08 sierpnia 2019)Projekt MŚ: 20 groszy opłaty od każdej foliówki (05 sierpnia 2019)Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca do Sejmu (15 lipca 2019)Projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do dalszych prac w komisjach (14 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony