Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. pobierania próbek i wykonywania badań biologicznych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Referendarz w Departamencie Monitoringu Środowiska Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

Bank Danych o Lasach spełnia wiele funkcji

a+a-    Powrót       08 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

„Bank Danych o Lasach - informacja w zasięgu ręki” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, która odbyła się 6 marca 2019 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Funkcjonowanie leśnictwa zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju wymaga dostarczania wszechstronnych informacji o lasach wszystkich form własności. Bank Danych o Lasach(1) spełnia rolę punktu informacyjnego o leśnictwie i zasobach leśnych w Polsce, jest on dostępny dla społeczeństwa, które ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie. Głównymi adresatami informacji są w szczególności: administracja publiczna, jednostki naukowo badawcze, wyższe uczelnie, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, wojewodowie, dyrektorzy parków narodowych, wojewódzkie biura planowania przestrzennego oraz społeczeństwo do celów własnych.

Bank Danych o Lasach można traktować jako przyczynek do budowy społeczeństwa obywatelskiego

- Istnienie i działalność Banku Danych o Lasach można traktować jako przyczynek do budowy społeczeństwa obywatelskiego. BDL coraz powszechniej jest uznawany za podstawowe źródło informacji o lasach w Polsce, zarówno na poziomie ogólnym, jak również danych szczegółowych. Integralną częścią BDL jest portal internetowy, udostępniający informacje o lasach przeznaczone dla szerokiej opinii publicznej – powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

- Obok monitorowania wielkości, stanu i struktury zasobów leśnych - ważnym zadaniem BDL jest prognozowanie rozwoju zasobów leśnych oraz możliwości pozyskania drewna. Istotne jest przy tym uwzględnianie w prognozach faktycznej wielkości przyrostu miąższości, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowości analiz. Bardzo ważne z tego punktu widzenia jest wykorzystanie w prognozach w BDL wielkości przyrostu miąższości wynikających z Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu - podkreśliła.

Źródło: MŚ

Przypisy

1/ Bank Danych o Lasach to rozbudowany system informatyczny służący do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji dotyczących lasów wszystkich form własności na terenie Polski. Bank Danych o Lasach udostępnia swoje zasoby poprzez stronę:
http://www.bdl.lasy.gov.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Satelity i drony pomogą w wykryciu nielegalnych plantacji palmy olejowej (17 maja 2019)Realizacja Porozumienia paryskiego głównym tematem X Petersberskiego Dialogu Klimatycznego (15 maja 2019)Torfowiska: wielowiekowy sprzymierzeniec może obrócić się przeciwko nam (29 kwietnia 2019)Czy będzie kolejna wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej? (26 kwietnia 2019)Rolnicy będą mogli otrzymać dofinansowania za zalesianie (26 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony