Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Obrotu Środkami Ochrony Roślin Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Bayer przegrywa przed sądem w sprawie glifosatu

a+a-    Powrót       29 marca 2019       Ryzyko   

Sąd w San Francisco skazał niemiecki koncern Bayer na wypłacenie 80,3 miliona dolarów odszkodowania mężczyźnie, u którego kontakt z herbicydem na bazie glifosatu był istotnym czynnikiem powodującym zachorowanie na raka węzłów chłonnych.

To już kolejna sądowa porażka w USA tego niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego w związku z glifosatem. Producentem herbicydu Roundup zawierającego glifosat jest amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, zakupiony przez Bayera w czerwcu 2018 roku za 63 miliardy euro. A w USA zapowiada się fala pozwów o odszkodowania, związanych z glifosatem.

Sprawa modelowa dla przyszłych skarg zbiorowych

Ława przysięgłych sądu w San Francisco jednomyślnie uznała argumentację powoda. Proces ten miał status sprawy modelowej (ang. bellwether case) dla zapowiadanych skarg zbiorowych. Bayer zapowiedział już odwołanie, twierdząc, że z opracowań naukowych wynika, iż glifosat nie jest rakotwórczy.

W sierpniu 2018 roku kalifornijski sąd skazał koncern Monsanto (kupiony miesiąc wcześniej przez Bayera) na zapłacenie 289 mln dolarów odszkodowania ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka wskutek - jak wykazały badania - długotrwałej ekspozycji na działanie herbicydu Roundup. Sędzia zmniejszyła potem wysokość odszkodowania do nieco ponad 78 milionów dolarów, nie zmieniając jednak niczego, jeśli chodzi o istotę wyroku. I w tym przypadku Bayer złożył odwołanie.

Finansowe skutki pozwów ws. glifosatu

Agencja dpa zwraca uwagę, że pozwy w USA związane z glifosatem odbijają się na notowaniach giełdowych Bayera - niemiecki koncern jest obecnie wart na giełdzie mniej niż wyniosły koszty zakupu Monsanto.

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Państwa UE po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat. Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Bolonii biologiczna walka z komarami tygrysimi (17 czerwca 2019)Jak segregować odpady? Ministerstwo Środowiska podpowiada (13 maja 2019)Zakończono rewitalizację pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej (16 kwietnia 2019)Zainspiruj się na wiosnę – Targi GARDEN EXPO w Rzeszowie już za tydzień (08 marca 2019)Zanieczyszczenie polskich gleb od lat bez zmian (01 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych