Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy analityk rynków energii elektrycznej i ciepła Instytut Energetyki Odnawialnej
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Belgia w obliczu zimowego blackoutu?

a+a-    Powrót       05 listopada 2018       Energia   

Ceny energii elektrycznej w Belgii należą do najwyższych w Europie (w 2017 r. według Eurostatu Belgia zajmowała pierwszą lokatę). Teraz okazuje się, że z powodu problemów z reaktorami jądrowymi, realny wydaje się kryzys związany z dostawami prądu. Skąd ten problem? Otóż Belgia stanęła przed koniecznością zamknięcia sześciu z siedmiu reaktorów odpowiedzialnych za dostarczanie 40 proc. energii elektrycznej – donosi The Guardian(1).

Elektrownia jądrowa Tihange, na zachód od Liege, pod koniec ubiegłego miesiąca musiała zamknąć trzy reaktory na skutek ich "betonowej degradacji". Podobna sytuacja miała miejsce w drugiej elektrowni jądrowej w Doel (niedaleko Antwerpii), gdzie z kolei trzy z czterech reaktorów nie pracują z powodu planowanych napraw.

Plan awaryjny

W tych okolicznościach w Belgii zaktualizowano plan awaryjnego działania na wypadek, gdyby popyt na energię elektryczną przewyższył ograniczone obecnie dostawy prądu. Może się tak zdarzyć szczególnie w miesiącach zimowych, gdy spadną temperatury. Dzięki ponownemu uruchomieniu elektrowni gazowej należąca do grupy bułgarskiego rynku energii w Vilvoorde, na północ od Brukseli, dostawy energii do grudnia są zabezpieczone, problematyczne mogą być natomiast miesiące styczeń i luty. Plan awaryjny przewiduje: wyłączenie światła na autostradach, zawieszenie produkcji przemysłowej, trzygodzinne przerwy w dostawie prądu w gospodarstwach domowych w całym kraju.

Środki zaradcze i pomoc sąsiedzka

Engie Electrabel, firma zarządzająca elektrowniami jądrowymi, rozpoczęła kampanię mającą na celu przekonanie firm przemysłowych do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a dla mieszkańców stworzono specjalną aplikację eliaforecast, która na bieżąco informuje, czy istnieje ryzyko niedoboru prądu, odłączenia lub zakończenia dostaw. Dodatkowo zawarto wstępne porozumienia w sprawie ewentualnych dostaw energii z Francji i Niemiec (z przyczyn technicznych nie są one jednak pewne).

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Belgium faces winter blackouts amid nuclear reactor shutdowns
https://www.theguardian.com/world/2018/oct/30/belgium-energy-crisis-nuclear-reactors-shut-down-electricity

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ME opublikowało projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (16 stycznia 2019)Emilewicz: chcemy zrównać VAT na poziomie 8 proc. dla inwestycji fotowoltaiki prosumenckiej (14 stycznia 2019)Transformacja energetyczna Polski - eksperci wskazują kierunek, w którym należy podążać (11 stycznia 2019)Śląsk jest skazany na wieczne odpompowywanie wody (04 stycznia 2019)UOKiK: Energetyczne Centrum nie sprzedaje już prądu. Jego klienci mogą odzyskać pieniądze (03 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony