Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. energetycznych Urząd Morski w Gdyni
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Belgia w obliczu zimowego blackoutu?

a+a-    Powrót       05 listopada 2018       Energia   

Ceny energii elektrycznej w Belgii należą do najwyższych w Europie (w 2017 r. według Eurostatu Belgia zajmowała pierwszą lokatę). Teraz okazuje się, że z powodu problemów z reaktorami jądrowymi, realny wydaje się kryzys związany z dostawami prądu. Skąd ten problem? Otóż Belgia stanęła przed koniecznością zamknięcia sześciu z siedmiu reaktorów odpowiedzialnych za dostarczanie 40 proc. energii elektrycznej – donosi The Guardian(1).

Elektrownia jądrowa Tihange, na zachód od Liege, pod koniec ubiegłego miesiąca musiała zamknąć trzy reaktory na skutek ich "betonowej degradacji". Podobna sytuacja miała miejsce w drugiej elektrowni jądrowej w Doel (niedaleko Antwerpii), gdzie z kolei trzy z czterech reaktorów nie pracują z powodu planowanych napraw.

Plan awaryjny

W tych okolicznościach w Belgii zaktualizowano plan awaryjnego działania na wypadek, gdyby popyt na energię elektryczną przewyższył ograniczone obecnie dostawy prądu. Może się tak zdarzyć szczególnie w miesiącach zimowych, gdy spadną temperatury. Dzięki ponownemu uruchomieniu elektrowni gazowej należąca do grupy bułgarskiego rynku energii w Vilvoorde, na północ od Brukseli, dostawy energii do grudnia są zabezpieczone, problematyczne mogą być natomiast miesiące styczeń i luty. Plan awaryjny przewiduje: wyłączenie światła na autostradach, zawieszenie produkcji przemysłowej, trzygodzinne przerwy w dostawie prądu w gospodarstwach domowych w całym kraju.

Środki zaradcze i pomoc sąsiedzka

Engie Electrabel, firma zarządzająca elektrowniami jądrowymi, rozpoczęła kampanię mającą na celu przekonanie firm przemysłowych do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a dla mieszkańców stworzono specjalną aplikację eliaforecast, która na bieżąco informuje, czy istnieje ryzyko niedoboru prądu, odłączenia lub zakończenia dostaw. Dodatkowo zawarto wstępne porozumienia w sprawie ewentualnych dostaw energii z Francji i Niemiec (z przyczyn technicznych nie są one jednak pewne).

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Belgium faces winter blackouts amid nuclear reactor shutdowns
https://www.theguardian.com/world/2018/oct/30/belgium-energy-crisis-nuclear-reactors-shut-down-electricity

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prezydent: neutralność klimatyczna to nie dekarbonizacja za wszelką cenę (04 lipca 2019)Polityczna mapa drogowa ws. synchronizacji systemów elektroenergetycznych (24 czerwca 2019)Memorandum ws. polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej podpisane (13 czerwca 2019)Rusza kampania informacyjna „Dom bez rachunków” (04 czerwca 2019)Pierwszy Kongres Kogeneracji (27 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony