Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Szkło grzewcze EGLAS - przejrzystość i komfort cieplny firmy Saint-Gobain
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Łódź: do 2022 r. budynki miejskie w centrum bez starych pieców

a+a-    Powrót       10 stycznia 2017       Budownictwo   

W ramach rewitalizacji, do 2022 r. we wszystkich budynkach miejskich w centrum Łodzi zostaną zlikwidowane wszystkie stare piece - zapowiedziała we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent mówiła o obecnej sytuacji smogowej w Łodzi oraz o działaniach miasta podejmowanych w tym temacie. - Walka ze smogiem to nie jest walka, którą wygra się na zasadzie jednodniowych decyzji. Musi być ona prowadzona permanentnie i systemowo – zaznaczyła. - Tylko 20 proc. pyłów prowadzących do groźnych schorzeń jest "produkowana" przez przemysł i transport, a 80 proc. pochodzi z indywidualnych gospodarstw domowych - podkreśliła.

Jak mówiła Prezydent, już ponad 200 budynków w Łodzi zostało podłączonych do miejskiej sieci cieplnej w ramach programu "Mia100 Kamienic". To średnio licząc oznacza zlikwidowanie ok. 4 tys. pieców. - Ograniczamy także ilość emisji spalin w środkach transportu zbiorowego, wydłużając o przeszło 6 km linie tramwajowe oraz poprzez zakup 22 tramwajów – poinformowała Zdanowska.

Dodała, że w Łodzi trwają ciągłe kontrole straży miejskiej i pracowników wydziału ochrony środowiska, mające ustalić czym łodzianie palą w piecach. Łącznie w obecnym okresie grzewczym nałożono ponad 500 mandatów, m.in. za palenie starych mebli, śmieci czy butelek typu PET. - W ramach rewitalizacji do 2022 r. we wszystkich budynkach miejskich w centrum Łodzi zlikwidujemy wszystkie źródła energii w postaci starych pieców (...). Zyska na tym ok. 20 tys. mieszkańców. W całym śródmieściu zostanie rozprowadzona sieć ciepłownicza, do której mogą zostać podłączone również prywatne lokale – zapowiedziała prezydent.

Włączenie jednego lokalu to jej zdaniem koszt ok. 15 tys. zł. - Bez pomocy w postaci dotacji, a nie pożyczki, do której trzeba mieć zdolność kredytową, kogo będzie na to stać?" - pytała. Stwierdziła, że "bez konkretnej ingerencji strony rządowej w określone rozwiązania systemowe, żaden z samorządów nie rozwiąże problemu smogu sam". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

80 mln zł ekodotacji dla przedsiębiorców z Małopolski (18 lipca 2018)Niebawem poznamy harmonogram działań związanych z programem Czyste powietrze (13 lipca 2018)Weszła w życie dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (13 lipca 2018)Małopolskie: Dofinansowanie na termomodernizację szkół (02 lipca 2018)Ruszają szkolenia programu Czyste Powietrze (02 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony