Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Sprzedaży Energii Energomix Sp. zo. o.
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Całkowita dominacja OZE do 2050 roku?

a+a-    Powrót       08 września 2017       Energia   

Globalna energetyka bazująca wyłącznie na wietrze, słońcu i wodzie? Jest to możliwe. Dowodzą tego najnowsze badania brytyjskich naukowców, którzy prognozują całkowite przejście na energię odnawialną w większości krajów na świecie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wskazali 139 krajów, które do 2050 roku mogą pozyskiwać energię w 100 proc. ze źródeł odnawialnych(1). Oznaczałoby to całkowite przebudowanie gospodarek dziś bazujących głównie na węglu, także takich jak Polska. Przygotowane przez ekspertów opracowanie zakłada 80 proc. udział OZE w produkcji energii do roku 2030 oraz 100 proc. do roku 2050.

Spełnienie tak optymistycznego scenariusza pozwoliłoby na znaczące ograniczenie wzrostu globalnej temperatury. Skutkowałoby to także powstaniem około 24 milionów stałych miejsc pracy.

OZE we wszystkich sektorach gospodarki

Produkcja energii oparta tylko na odnawialnych źródłach energii pozwoliłaby przede wszystkim na ograniczenie śmiertelności spowodowanej przez zanieczyszczone powietrze (obecnie umiera z tego powodu między 4 a 7 mln osób rocznie). Dodatkowo nastąpiłaby redukcja kosztów oraz zapotrzebowania na energię, a jednocześnie zwiększyłaby się dostępność do energii elektrycznej w skali światowej.

Zmiany w sektorze energetycznym miałyby tym samym objąć takie sektory, jak elektryczność, transport, ogrzewanie oraz chłodzenie, a także przemysł i rolnictwo. Wymienione sektory odpowiedzialne są za 99 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.

Energia czerpana z OZE zaowocuje także realnymi oszczędnościami. Inwestycje w odnawialne źródła pozwolą zaoszczędzić 28 bilionów dolarów. Ta kwota może zostać przeznaczona na niwelowanie skutków zmian klimatu.

Zmiany także w Polsce

Polska należy do krajów, które mogą osiągnąć poziom 100-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych. Procentowy udział energii pozyskiwanej z farm wiatrowych, zarówno tych zlokalizowanych na lądzie, jak również na szelfie kontynentalnym, wyniósłby około 77 proc. Natomiast fotowoltaika zapewniłaby prawie 33 proc., a energia geotermalna uzupełniłaby około 0,13 proc. zapotrzebowania na energię.

Brytyjskie badania wskazały, że koszty przejścia na źródła odnawialne będą wynosić jedynie 25 proc. kosztów ponoszonych obecnie przez system oparty na paliwach kopalnych. Mimo że założenia naukowców idą znacznie dalej niż porozumienie paryskie, zdaniem ekspertów są technicznie i ekonomicznie wykonalne.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ 100% Clean and Renewable Wind, Water, and Sunlight All-Sector Energy Roadmaps for 139 Countries of the World, Jacobson et al., Joule 1, 1–14 September 6, 2017

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Świętokrzyskie: 1,6 mln zł dofinansowania na instalacje OZE (16 lipca 2018)Dodatkowe obowiązki dla zainteresowanych tegorocznymi aukcjami OZE (13 lipca 2018)Podatek od wiatraków: za wcześnie na hurraoptymizm (06 lipca 2018)Grzegorz Wiśniewski: Fotowoltaika wychodzi z niszy (03 lipca 2018)Pierwsze seminarium "Blockchain w Energetyce" na jesieni (03 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony