Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Certyfikaty zrównoważonego budownictwa zyskało już 67 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce

a+a-    Powrót       10 maja 2019       Budownictwo   

Z raportu PLGBC nt. certyfikatów w polskim zrównoważonym budownictwie wynika, że pod względem ich liczby wyraźnie widać wzmocnienie się sektora biurowego, handlowego i przemysłowego. Natomiast certyfikacji mieszkaniowych jest wciąż niewiele.

Tegoroczny Raport PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach(1) podsumowuje okres pomiędzy marcem 2018 roku a marcem 2019 roku. Mapa Polski zapełnia się zrównoważonymi budynkami. Co roku przybywa certyfikowanych inwestycji, a zrównoważone podejście do projektowania, budowy i eksploatacji budynku staje się coraz powszechniejsze. Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej (51 proc. certyfikowanych obiektów z całego regionu znajduje się na terenie naszego kraju).

Ponad 70 proc. certyfikatów w systemie BREEAM

Najbardziej reprezentatywną daną obrazującą stan zaawansowania polskiego zrównoważonego budownictwa jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów, która osiągnęła już prawie 14 mln mkw.

Liderem zestawienia jest BREEAM z prawie 74-procentowym udziałem, kolejne systemy to LEED z prawie 23 proc., DGNB 2 proc., WELL 1 proc. i HQE 0,8 proc.

Wart podkreślenia jest roczny wzrost liczby budynków, który osiągnął 29 proc. (rok wcześniej było to 23proc.). Liczba ta obrazuje wyraźną dynamikę wzrostu powszechności stosowania certyfikacji. W kontekście historycznego rozwoju certyfikacji w Polsce (pierwszy budynek został certyfikowany w 2010 roku) liczba 648 obiektów jest imponująca.

Można zaobserwować, że ciężar zainteresowania rynku przenosi się z rozwiązań dotyczących samego budynku i kosztów jego eksploatacji (np. zużycie energii czy wody) na kwestie dobrostanu i zdrowia ludzi. Rośnie zainteresowanie certyfikacją WELL oraz obszarami dotyczącymi zagadnień health & wellbeing ujętymi w BREEAM oraz LEED.

Zmiany zachodzące na polskim rynku nieruchomości certyfikowanych zaobserwowane w ciągu ostatniego roku, to przede wszystkim duży wzrost zainteresowania certyfikacją mieszkaniową. Inwestycji takich, na tle biurowych, jest wciąż relatywnie niewiele, jednak dynamika wzrostu pozwala przypuszczać, że certyfikowanych, zrównoważonych mieszkań będzie przybywać.

W Warszawie powstają już tylko certyfikowane biurowce

Na koniec 2018 roku w Polsce było dostępnych 10,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Z tego aż 67 proc. stanowi powierzchnia certyfikowana. W analizie wyłącznie dla terenu Warszawy, wskaźnik ten wzrasta do 80 proc. Można więc śmiało stwierdzić, że w Warszawie nie powstają już niecertyfikowane obiekty biurowe. Jest to wynik, którym można się pochwalić w dowolnym miejscu na świecie.

W zeszłym roku po raz pierwszy Raport PLGBC wskazał stosunek certyfikowanej powierzchni handlowej do nowoczesnej powierzchni handlowej ogółem - wyniósł on 33 proc. Na koniec roku 2018 Polska dysponowała 12,12 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego aż 37 proc. stanowiły obiekty certyfikowane. W tej branży również obserwujemy więc tendencję wzrostową w kierunku certyfikacji.

- Zgodnie z przewidywaniami, w kwestii liczby certyfikacji wyraźnie widać wzmocnienie się sektora biurowego, handlowego i przemysłowego. Pozostaje nam wytypować kolejny sektor, który w nadchodzących latach będzie starał się nadrobić zaległości w stosunku do wspomnianej pierwszej trójki. W mojej ocenie, oprócz godnych zauważenia obiektów hotelowych, na szczególną uwagę zasługuje rynek budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. PLGBC podjęło już starania, aby oprócz regularnych publikacji branżowych, podstawowe informacje o zrównoważonym budownictwie docierały również do prasy ogólnej, opiniotwórczej czy też life-stylowej. To właśnie działania informacyjne docierające do przyszłych użytkowników tych mieszkań są najważniejsze w kształtowaniu zainteresowania i popytu na takie mieszkania czy apartamenty, a prognozy płynące od liderów rynku w zakresie zrównoważonego rozwoju w sektorze budownictwa nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości - podsumowuje Rafał Schurma, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Przypisy

1/ Premiera Raportu PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2019 odbyła się podczas 11. edycji Konferencji PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem, w dniu 16 kwietnia br. w Textorial Park w Łodzi. Raport PLGBC jest dostępny bezpłatnie do pobrania w wersji polskiej i anielskiej. Link do pobrania wersji polskiej tutaj:
https://plgbc.org.pl/certyfikacja-zielonych-budynkow-w-liczbach-2019-raport-plgbc/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

51 proc. certyfikowanych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest w Polsce (24 kwietnia 2020)KE poszerza działania wspierające GOZ o kolejne sektory i prewencję (12 marca 2020)Driving positive change. Relacja z 9. PLGBC Green Building Symposium (17 października 2019)Driving positive change - 9. PLGBC Green Building Symposium (12 sierpnia 2019)Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego (18 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony