Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Chiński minister środowiska: nie należy winić ekologii za spowolnienie wzrostu gospodarczego

a+a-    Powrót       29 stycznia 2019       Zrównoważony rozwój   

W niektórych regionach Chin osłabł impet walki z zanieczyszczeniem środowiska, a lokalni urzędnicy błędnie obwiniają kampanię ekologiczną za spowolnienie gospodarcze – ocenił minister środowiska ChRL Li Ganjie w wypowiedzi opublikowanej w poniedziałek.

Minister powiedział podległym mu urzędnikom, że niektóre biedniejsze regiony kraju mają trudności z przekształceniem swojej gospodarki, ale przedstawiciele władz lokalnych nie powinni ulegać opinii, że walka z zanieczyszczeniem przyczynia się do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

- W czasie, gdy wysiłki naszego kraju na rzecz ochrony środowiska bezustannie się nasilają, niektóre głosy w społeczeństwie wyolbrzymiają wpływ ochrony środowiska na rozwój gospodarczy. Musimy zachować trzeźwość umysłu i stanowczo się temu sprzeciwiać - powiedział Li, cytowany przez chińskie media.

Najniższy wynik wzrostu PKB Chin od 1990 roku

PKB Chin wzrosło w 2018 roku o 6,6 proc., co jest najgorszym wynikiem od 1990 roku. Według agencji Reutera wypowiedź Li odzwierciedla obawy wysokiej rangi chińskich urzędników, że większe spowolnienie mogłoby przeszkodzić rządowym planom przemian gospodarczych.

- Świadomość wagi ochrony środowiska osłabła w niektórych regionach, a impet (w walce z zanieczyszczeniem) osłabł, podczas gdy spowolnienie gospodarcze w uproszczeniu wiązane jest z niejasno pojmowaną koncepcją o nadmiernym nadzorze ekologicznym - powiedział Li. Ocenił przy tym, że rozwój gospodarczy i ochrona środowiska są ze sobą ściśle związane. - Rozwój bez ochrony środowiska byłby jak osuszanie stawu, by złowić rybę, a ochrona środowiska bez rozwoju – jak wspinanie się na drzewo, by złapać rybę - wskazał minister, cytując chińskie przysłowia.

Import zagranicznych odpadów spadł w 2018 roku o 46 proc.

Li podkreślił, że Chiny osiągają wytyczone cele ekologiczne szybciej, niż zaplanowano. Przytoczył osiągnięcia w kampanii wymiany ogrzewania mieszkań z węglowego na gazowe oraz akcji zmniejszania importu zagranicznych odpadów, który spadł w 2018 roku o 46,5 proc. - Jest jeszcze wiele rzeczy, które powinniśmy zrobić, które możemy zrobić, i które łatwo będzie zrobić, a zrobienie ich z jednej strony przyniesie poprawę środowiska, a z drugiej – wesprze rozwój gospodarczy - zaznaczył chiński minister. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Walka z ASF trwa. Ardanowski: bez wybicia dzików Polska sobie nie poradzi (22 sierpnia 2019)Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (21 sierpnia 2019)Apel o narzędzia do walki ze zjawiskiem greenwashingu (16 sierpnia 2019)Najważniejsze wydarzenia Kongresu Nowej Mobilności (14 sierpnia 2019)Kodeks amoniakowy pomoże zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w rolnictwie (13 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony