Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. ocen oddziaływania na środowisko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe firmy EkoMeritum Sp. z o.o.

Co ze spalarnią w Zamościu? Jest orzeczenie NSA

a+a-    Powrót       15 kwietnia 2019       Odpady   

Po rozpoznaniu, w dniu 19 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny(1) uznał, że organem właściwym do wydania decyzji środowiskowej jest Prezydent Zamościa. Jest to odpowiedź na złożony w lutym br. przez władze Zamościa wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Zamościa a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie. Sprawa dotyczy budowy spalarni, przeciwko której protestują mieszkańcy. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stanowi kluczowy dokument dla spółki realizującej projekt pt. „Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego”. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stanowi rodzaj decyzji administracyjnej, określającej uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia w taki sposób, aby w możliwie najmniejszym stopniu pogorszyło ono stan środowiska. Jej wydanie poprzedza wydanie takich decyzji administracyjnych, jak choćby ustalenie warunków zabudowy czy też uzyskanie pozwolenia na budowę (wydające je urzędy biorą pod uwagę ustalenia zawarte w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach).

Brak stosunku zależności pomiędzy Inwestorem a Miastem

Inwestor, Veolia Wschód Sp. z o. o., ubiega się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach od kwietnia 2018 r. Jak jednak stwierdził wówczas Urząd Miasta, w trakcie postępowania powstały wątpliwości, czy organem właściwym do jej wydania jest miasto Zamość – miasto posiada bowiem 400 akcji w spółce inwestora. Zdaniem miasta odpowiednim do wydania decyzji organem jest RDOŚ w Lublinie. Jak się jednak okazuje, NSA nie podziela tej argumentacji. - (…) dokumentacja nie potwierdza stosunku zależności Inwestora od Gminy Miejskiej Z., a tym samym nie potwierdza kompetencji RDOŚ w Lublinie do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia – czytamy w uzasadnieniu sądu.

Dodano także, że „wykazana ilość udziałów nie wskazuje na powstanie stosunku zależności pomiędzy Spółką a Miastem”.

Raport oddziaływania na środowisko

Wydanie przedmiotowej decyzji związane jest z przeprowadzeniem procedury oceny oddziaływania na środowisko. W jej ramach, inwestor zobligowany jest do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko(2). Dokument ten został niedawno przygotowany przez Inwestora.

Raport ten, zgodnie z zapisami ustawy, zostanie przekazany m.in. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i właściwego Inspektora Sanitarnego. Organy te będą miały miesiąc na wydanie postanowienia z opinią ws. raportu. Miasto zobligowane będzie także do przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu, podczas których mieszkańcy będą mieli szansę, by zgłosić swoje wnioski i uwagi.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. wyznaczenia organu właściwego do rozpoznania sprawy
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/85A8EB74B2
2/ Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko pn. „Rozbudowa Ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego”
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6775-raport-o-oddzialywaniu-przedsiewziecia-na-srodowisko.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rozporządzenie dot. inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko przyjęte (11 września 2019)Prezydent podpisał zmianę ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku (15 sierpnia 2019)Łatwiej uzyskamy decyzję środowiskową (08 kwietnia 2019)Protesty społeczne nie mogą być podstawą odmowy wydania decyzji środowiskowej (22 marca 2019)Decyzja środowiskowa dla budowy gazociągu Goleniów - Lwówek (06 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony