Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C+E Eneris Surowce S.A.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Częstochowscy radni postulują wprowadzenie karencji czasowej dla wzrostu opłaty marszałkowskiej do 2025 r.

a+a-    Powrót       25 czerwca 2019       Odpady   

Radni Częstochowy chcą zmiany rządowego rozporządzenia w sprawie opłaty środowiskowej. Ich zdaniem to główna przyczyna wzrostu tzw. opłaty śmieciowej dla mieszkańców.

Częstochowscy radni w stanowisku przyjętym podczas czerwcowej sesji zaapelowali o utrzymanie opłaty marszałkowskiej na wcześniejszym poziomie oraz wprowadzenia karencji czasowej dla jej wzrostu do roku 2025. Ich zdaniem, drastyczny wzrost opłat z tytułu składowania odpadów jest główną przyczyną skutkującą podnoszeniem stawek opłat dla mieszkańców i przedsiębiorców w gminnych systemach gospodarowania odpadami.

Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszła w życie zmiana legislacyjna, wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 marca 2017 roku, zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. 2017 poz. 723). Zgodnie z regulacją opłata za składowanie odpadów w 2019 r. wynosi 170 zł za tonę, a w 2020 r. ma wzrosnąć do 270 zł.

Brak instrumentów, które mogłyby wpływać na zmniejszenie kosztów

Samorządowcy zwrócili też uwagę, że koszt zagospodarowania odpadów komunalnych to istotny element kosztowy gminnych systemów gospodarowania odpadami. Ich zdaniem wzrost opłat za składowanie odpadów przedkłada się bezpośrednio na koszty funkcjonowania instalacji RIPOK, a zwłaszcza na koszty dalszego zagospodarowania „frakcji nadsitowej”. Radni wskazali przy tym, że oprócz podnoszenia opłat, samorządy gminne nie są wyposażone w żadne instrumenty, które mogłyby wpływać na zmniejszenie kosztów. Jednocześnie, jak zauważyli, z uwagi na zasadę samofinansowania systemów gospodarowania odpadami, jedynym rozwiązaniem staje się przekładanie wzrastających kosztów na budżety domowe mieszkańców.

24,15 zł i karencja czasowa do 2025 r.

W związku z tym radni Częstochowy wnieśli o zmianę rozporządzenia i wprowadzenie karencji czasowej dla wzrostu opłaty za korzystanie ze środowiska do 2025 roku, a także utrzymanie jej na poziomie sprzed wprowadzenia wspomnianych zmian, tj. na poziomie 24,15 zł.

- W naszej ocenie ten czas winien być wykorzystany na regulacje ustawowe oraz procesy inwestycyjne, które spowodują z jednej strony wypełnienie zobowiązań związanych z uczestnictwem Polski w strukturach UE, a z drugiej dadzą szansę, aby realizacja tych zapisów nie odbywała się wyłącznie kosztem mieszkańców – podkreślono w stanowisku.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak nie dopłacać do gospodarki odpadami (27 kwietnia 2020)Metropolia GZM apeluje o stworzenie nowego systemu gospodarki odpadami (20 maja 2019)Wyższe stawki za odbiór odpadów, zmiany nie obejmą rodzin wielodzietnych (19 marca 2019)Spór stolicy i Ministerstwa Środowiska o odpady trwa (07 stycznia 2019)Samorządy mają wpływ na politykę cenową RIPOK-ów (27 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony