Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Czym polskie miasta zabłysną podczas COP24?

a+a-    Powrót       06 czerwca 2018       Zrównoważony rozwój   

Każde miasto w Polsce ma szansę zaprezentować swoje działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu na arenie międzynarodowej. Taką szansę stwarza kolejna edycja konkursu ECO-MIASTO, w tym roku nowa kategoria - gospodarka o obiegu zamkniętym.

Dziś oficjalnie zainaugurowano 6. edycję konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego wyłaniane są najbardziej innowacyjne i odpowiedzialne środowiskowo miasta. Podczas inauguracji ambasador Francji Pierre Lévy zaznaczył, że tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na zbliżający się wielkimi krokami szczyt klimatyczny w Katowicach. Będzie on bowiem okazją do pokazania przedsięwzięć realizowanych przez samorządy w szerszym kontekście. Dodał, że celem konkursu jest uwidocznienie najbardziej interesujących inicjatyw oraz że często podróżuje po Polsce i jest pod wrażeniem aktywności miast w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Ambasador nie był odosobniony w swoim uznaniu dla wysiłków naszych miast.

Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP-GRID Warszawa, przekonywała, że zaplanowana na drugą połowę września międzynarodowa konferencja „Innowacyjne ECO-MIASTO 2018” oraz COP24 będą przestrzenią do wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych samorządów. Zaznaczyła, że wymiana będzie obustronna. Błędne jest bowiem założenie, że rodzime samorządy mogą tylko przyglądać się tym zza granicy.

O przykładach działań, zgłoszonych do konkursu w poprzednich latach, można przeczytać w artykułach: edycja 2017, 2016 i 2015.

Dlatego też każde polskie miasto, które chciałoby podzielić się swoimi dobrymi praktykami, jest zaproszone do udziału w konkursie, aby zaprezentować swoje pomysły i zasiać ziarno środowiskowej inspiracji.

Miasta mogą przesyłać zgłoszenia w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Formularze będą dostępne na stronie konkursu od poniedziałku 11 czerwca. Ostateczny termin ich przesyłania to 10 września br.

Leszek Drogosz z biura m. st. Warszawy wspominał czasy, w których porównanie Warszawy z Paryżem czy też innymi polskimi miastami „wydawało się absurdalne”. Obecnie jednak stolica może wykazać się wieloma sukcesami, jak choćby systemem rowerów miejskich (o innych działaniach mówił w wywiadzie wiceprezydent Olszewski). Przypomniał, że gdy w 2013 roku przedstawiciele ambasady Francji przyszli do miejskiego urzędu z pomysłem zorganizowania takiego konkursu, to podstawowe pytanie brzmiało: czy polskie samorządy będą nim zainteresowane? Jak mówił, okazało się, że są. Dalej zastanawiał się, z czym polskie miasta pójdą na COP24? Przykłady będzie można znaleźć właśnie wśród inicjatyw zgłaszanych do konkursu.

Niemniej nikt z prelegentów nie zachęcał do spoczywania na laurach, a raczej do podejmowania coraz to nowych wyzwań. - Wyzwania wyzwalają kreatywność – podkreślała Andrzejewska. Kreatywność może objawiać się m.in. poprzez umiejętne korzystanie z dofinansowań, których celem jest pomoc w realizacji ambitnych celów.

Zbigniew Kamieński z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówił, że Fundusz często adresuje swoje działania do miast. Obszarami finansowania, z których z powodzeniem korzystają miasta, są m.in. walka ze smogiem (np. poprzez głęboką termomodernizację), modernizacja systemów ciepłowniczych, modernizacja oświetlenia, adaptacja do zmian klimatu czy zazielenianie przestrzeni miejskiej. Dodał, że Fundusz pracuje też nad nowymi programami. Jeden z nich ma na celu wsparcie rozwiązań w zakresie „power to heat”, czyli zamienianie energii powstałej w instalacjach OZE (np. wiatrowych), której nie można wprowadzić do sieci elektrycznej, na ciepło.

Szczegóły dotyczące 6. edycji ECO-MIASTO zostaną ogłoszone wkrótce na Teraz Środowisko oraz stronie internetowej konkursu.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf Eco-MiastoTekst powstał w ramach projektu Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnienie i wdrażanie w polskich gminach dobrych praktyk w zrównoważonym rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Teraz Środowisko.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na krakowskie ulice wyjedzie 50 autobusów elektrycznych (27 maja 2020)Czy wracać do tego, co było? Czyli o transporcie w mieście w obliczu pandemii (18 maja 2020)W czerwcu ruszy konkurs dla gmin Miasto z Klimatem – „zielono-niebieska infrastruktura” (28 kwietnia 2020)Mobilność miejska musi zmierzyć się z wyzwaniem efektywności energetycznej (04 marca 2020)XI Smart City Forum w marcu (21 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony