Tylko do 17 lutego można zgłaszać swój udział w pracach grup roboczych, których zadaniem będzie m.in. sporządzenie tzw. mapy drogowej na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Osoby zainteresowane dołączeniem do jednej z grup (ds. odpadów, ds. biogospodarki, ds. modeli biznesowych albo ds. działań miękkich) powinny wypełnić następujący formularz, a następnie odesłać go do końca tygodnia na adres lukasz.sosnowski@mr.gov.pl.
Międzyresortowy zespół ds. gospodarki o obiegu zamkniętym został powołany w czerwcu ub. roku. Podczas drugiego spotkania zespołu, 19 stycznia 2017 r., dyskutowano nad wstępnym projektem mapy drogowej przygotowanym w Ministerstwie Rozwoju. Zdecydowano wówczas o utworzeniu tematycznych grup roboczych, w których będą uczestniczyć również zaproszeni partnerzy społeczno-gospodarczy.
Mapa będzie narzędziem wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce. Określi cele i priorytety działania wraz z ich horyzontem czasowym i instytucjami odpowiedzialnymi za ich realizację.
Analizy Komisji Europejskiej wskazują, że dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym europejskie przedsiębiorstwa mogą osiągać oszczędności rzędu 600 mld euro , co w przeliczeniu na udział w rocznym obrocie tych firm dałoby 8 proc. Firmy muszą się jednak liczyć ze zwiększeniem swojej roli poprzez uwzględnianie zasad circular economy w procesach projektowania i produkcji. Konieczne będzie również wzmocnienie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Dziennikarz