Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
04.03.2021 04 marca 2021

Elbląg przeciera ścieżki w modernizacji ciepłownictwa - z dofinansowaniem 190 tys. zł

To pierwsza taka umowa w Polsce. Dzięki wsparciu z programu ELENA dla Elbląga zostanie przygotowana dokumentacja budowy systemu ciepłowniczego opartego o gaz ziemny. W skali kraju w ramach projektu zostaną zainicjowane inwestycje rzędu 54 mln euro.

   Powrót       18 lutego 2021       Energia   

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC) podpisało w środę umowę z Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) na przygotowanie dokumentacji budowy systemu ciepłowniczego w Elblągu, który będzie dofinansowany ze środków europejskich. Grant pozyskany został z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach programu ELENA (ang. European Local Energy Assistance(1)). Umowa została podpisana w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (przy okazji odbyła się konferencja prasowa on-line).

Czytaj: Nie będzie efektywności energetycznej bez efektywnego ciepłownictwa

- Umowa jest początkiem procesu budowania i rozwijania bezpieczeństwa energetycznego dla Elbląga. (…) Realizacja nowoczesnego, kogeneracyjnego, miejskiego źródła ciepła przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście, poprawi jego atrakcyjność dla mieszkańców – wskazywał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga ds. gospodarczych.

Podpisana 17 lutego 2021 r. umowa obejmuje opracowanie studium wykonalności projektu, przygotowanie dokumentacji celem uzyskania decyzji środowiskowej, wykonanie audytu i skompletowanie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku o dofinansowanie. Wartość tego etapu umowy wynosi 277 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 190 tys. zł.

- Podpisana umowa jest pierwszym krokiem w kierunku dostarczenia mieszkańcom Elbląga ciepła i prądu pozyskanych z innowacyjnego systemu oraz odejścia od węgla jako paliwa w ciepłowni EPEC - mówi Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Nowym paliwem ma być bowiem gaz ziemny.

Czytaj: W mniejszych miastach ciepłownictwo systemowe przegrywa

Ile jeszcze ciepłowni miejskich w Polsce może liczyć na wsparcie? Jak wyjaśniał Krzysztof Skowroński z KAPE, dyrektor projektu ELENA, według założeń do 2023 r. w ramach projektu mają zostać zainicjowane inwestycje rzędu 54 mln euro. Co ważne, działania dofinansowane z EBI mają być skoordynowane z innymi programami wsparcia dostępnymi na rynku.

Co jeszcze w planach?

Jak wyjaśniał Janusz Nowak, Elbląg w pierwszym kroku zmodernizuje źródło ciepła ze środków EBI, a w drugim, już przy wsparciu finansowym, które planuje pozyskać ze środków NFOŚiGW w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe, zmodernizuje sieć ciepłowniczą.

W planach Elbląga jest także budowa magazynu ciepła i farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 1 MWe. Łączna wartość projektu to 70 mln zł, a termin oddania do eksploatacji farmy fotowoltaicznej planowany jest na koniec 2023 roku. Obecnie trwają rozmowy z miastem w kwestii udostępnienia terenów inwestycyjnych pod farmę fotowoltaiczną.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Program ELENA jest inicjatywą Komisji Europejskiej realizowaną przez Europejski Banku Inwestycyjny (EBI) w ramach programu Horyzont 2020. ELENA zapewnia dotacje (granty) na pomoc techniczną skoncentrowaną m.in. na wdrażaniu programów efektywności energetycznej i rozproszonej energii odnawialnej. Wg informacji uzyskanych od EBI do końca 2019 roku wysokość wsparcia z tego źródła wyniosła 180 mln euro, a łączna wartość inwestycji przekroczyła już 6,6 mld euro.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wadowice: 1,8 ml zł dofinansowania na modernizację zakładu ciepłowniczego (25 lutego 2021)XXI Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL w dniach 22-23 lutego 2021 r. (11 lutego 2021)Usuwanie awarii źródła ciepła sieciowego w Bytomiu i Zabrzu potrwa kilka dni (10 lutego 2021)Dowozić ciepło ciężarówką? To możliwe z mobilnym magazynem ciepła (21 stycznia 2021)Jak ważna będzie ochrona środowiska dla kontrolerów NIK w 2021 r.? (07 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony