Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
17.01.2021 17 stycznia 2021

Na krakowskie ulice wyjedzie 50 autobusów elektrycznych

   Powrót       27 maja 2020       Transport   

Na krakowskie ulice w ciągu najbliższych miesięcy wyjedzie 50 autobusów elektrycznych. Umowa z dostawcą jest już podpisana. To efekt inwestycji realizowanej z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Poprzez inwestycje w ekologiczny transport miejski wychodzimy naprzeciw problemom, z którymi borykają się współczesne miasta, czyli między innymi zanieczyszczeniem powietrza, hałasem czy zatłoczonymi ulicami. To także krok w kierunku upowszechniania dostępności. Wszystkie pojazdy będą spełniały wymogi programu Dostępność Plus, czyli będą przyjazne osobom z niepełnosprawnościami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Czytaj: Czy wracać do tego, co było? Czyli o transporcie w mieście w obliczu pandemii

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie podpisało umowę na zakup 50 autobusów elektrycznych. Autobusy będą przegubowe, wyposażone w monitoring, klimatyzację i system informacji pasażerskiej. Pasażerowie będą mogli skorzystać z ładowarek USB, a ci, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich – z platformy, która pomoże wsiąść lub wysiąść z pojazdu. Z autobusów wygodnie będą mogły korzystać także osoby z dysfunkcją wzroku – ułatwią to kontrastowe barwy poręczy, uchwytów, przycisków i oznaczeń oraz zapowiedzi głosowe.

Każdy autobus będzie mógł przewieźć maksymalnie 141 osób, z czego 43 będzie mogło skorzystać z miejsc siedzących. Razem z autobusami dostarczonych zostanie 50 urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in.

Czytaj: Lokalne strategie elektromobilności – tak, ale jak?

Fundusze unijne pozwoliły wycofać z krakowskich ulic wszystkie autobusy, które nie spełniają co najmniej europejskiej normy Euro 5 (norma z serii europejskich standardów emisji spalin). Na realizowany obecnie przez MPK S.A. projekt „Zakup 50 autobusów elektrycznych zeroemisyjnych do obsługi systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie”, przyznanych zostało prawie 109,7 mln zł unijnego dofinansowania z POIiŚ. Inwestycja będzie kosztować niemal 158,8 mln zł.

Źródło: MFiPR

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

„Zielony transport publiczny” – składanie wniosków rusza w styczniu (31 grudnia 2020)Quebec zabroni sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 r. (17 listopada 2020)NIK: elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym (05 listopada 2020)Poprawa jakości powietrza nadrzędnym celem Polkowic, elektromobilność najlepszym sposobem na jego osiągnięcie (22 października 2020)Katowice: Centrum Przesiadkowe „Sądowa” otwarte (02 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony