Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Szkło grzewcze EGLAS - przejrzystość i komfort cieplny firmy Saint-Gobain
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

Energooszczędny czy inteligentny? Mieszkaniowe preferencje Polaków

a+a-    Powrót       10 listopada 2017       Budownictwo   

Polacy są zwolennikami rozwiązań energooszczędnych i montowania instalacji OZE w swoich domach. Co jednak z rozwiązaniami inteligentnymi, jak np. zdalne ogrzewanie? Najnowszy raport prezentuje ekologiczne preferencje mieszkaniowe Polaków.

Podczas konferencji „Budownictwo energetyczne oczami Polaków” został zaprezentowany raport podsumowujący kampanię „Nie trać energii”. Opracowanie to przedstawia obecne i wymarzone warunki mieszkaniowe Polaków, a także ich stosunek do stosowania rozwiązań energooszczędnych i inteligentnych w swoich domach. Badania zostały przeprowadzone na przełomie września i października 2017 roku.

Kampanie edukacyjne pomagają obalić mity

Stosunek Polaków do budownictwa energooszczędnego jest podyktowany przede wszystkim ceną ekologicznych materiałów budowlanych, trudnościami związanymi z wdrażaniem inteligentnych technologii oraz wysokimi kosztami późniejszej eksploatacji domu. Jak przyznali zgromadzeni na konferencji eksperci - są to mity, z którymi należy się rozprawić poprzez przeprowadzanie kampanii informacyjnych.

- Dom energooszczędny rozumiany przez ludzi wiąże się głównie z kosztami jego użytkowania – mówi Piotr Pawlak, kierownik Działu Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska. – Oznacza to, że należy wykorzystać podejście finansowe w komunikacji – dodaje Pawlak. Jak zauważa lekarz prof. Tadeusz Zielonka, ludzie nie biorą pod uwagę oszczędności, jakie wynikają z lepszego zdrowia, a które są związane z mieszkaniem w zdrowym domu.

Energooszczędny tak, inteligentny nie

Mimo obaw związanych z kosztami domów pasywnych, wielu Polaków chce inwestować w ekologiczne rozwiązania. Aż 88 proc. ankietowanych postawiłoby na opcję energooszczędną już na etapie planowania budowy domu. Mniej, bo 59 proc., zdecydowałoby się na dom inteligentny. Ankietowani zapytani o rozwiązania ekologiczne, które zastosowaliby we własnym domu (możliwość wyboru kilku odpowiedzi), wymieniali m.in.: instalacje OZE (64 proc. badanych), okna energooszczędne (59 proc.) oraz zdalne sterowanie oświetleniem (48 proc.).

Tymczasem wśród deklarowanych rozwiązań ekologicznych, które obecnie funkcjonują w polskich domach, dominują: izolacja termiczna z wełny skalnej (28 proc.), energooszczędne okna 3-szybowe (24 proc.) oraz elektroniczne termostaty grzejnikowe (19 proc.). Mimo deklaracji stosowania rozwiązań zdalnych i inteligentnych, tylko 17 proc. osób rzeczywiście zdecydowało się na instalacje tego typu w swoich domach.

W sytuacji konieczności ograniczenia kosztów budowy domu, najwięcej badanych (26 proc.) byłoby skłonnych zrezygnować z większego metrażu. Z zastosowania rozwiązań ekologicznych zrezygnowałoby 13 proc. ankietowanych Polaków, natomiast 5 proc. nie zakupiłoby energooszczędnych materiałów budowlanych.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Weź udział w ankiecie o trendach w zielonym budownictwie (30 maja 2018)Nowe przepisy będą wspierać energooszczędne budownictwo drewniane (24 kwietnia 2018)Certyfikat dla budynków, w których zdrowo przebywać (19 kwietnia 2018)Konferencja Nowa tożsamość i potencjał zrównoważonych miast (27 marca 2018)Kto zyska na zielonych hipotekach – środowisko, kredytobiorca, a może bank? (23 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony