Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Exposé Premiera: powołanie Pełnomocnika ds. OZE i wprowadzenie systemu kaucyjnego

W dzisiejszym exposé Premier uznał czyste powietrze za dobro publiczne, które nie zna podziałów politycznych. Akcentował, że segment OZE może być potężnym impulsem dla rozwoju przemysłu, ale rozwiał też złudzenia: pozostajemy przy węglu.

   Powrót       19 listopada 2019       Zrównoważony rozwój   

Premier Mateusz Morawiecki roztoczył w swoim exposé wizję, w której „Polska to najlepsze miejsce do życia”. Zielone trendy widoczne są już nie tylko w mediach - już nie da się od nich uciec. Usłyszeliśmy swoiste eko-exposé, którego szczegóły prezentujemy poniżej.

Bezpieczeństwo energetyczne a surowcowe

- Po raz pierwszy w historii jesteśmy w stanie pogodzić trzy najważniejsze filary naszej polityki energetycznej: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność cenową i dbałość o środowisko – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał także, że tradycyjna energetyka jeszcze długo będzie ważna dla naszego systemu elektroenergetycznego, ale realia się zmieniają. Kiedyś nie było nas stać na rozwijanie źródeł odnawialnych, a teraz nie stać nas na to, żeby ich nie rozwijać. Także dlatego, że może to dać ogromny impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu.

Bezpieczeństwo energetyczne oparte na węglu może być iluzoryczne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że według obliczeń Narodowego Banku Polskiego, sporządzonych na podstawie danych Eurostatu, około 70 proc. importowanego węgla kamiennego spalanego w polskich elektrowniach pochodzi z Rosji. Energetyka oparta o paliwa kopalne pozostaje też w sprzeczności ze strategią energetyczną UE. Co do konkurencyjności cen, to konotacje mogą też być takie jak: zamrożenie cen energii elektrycznej, Ostrołęka C i grożące Polsce miliardowe transfery statystyczne za niespełnienie celu OZE.

Nowa funkcja w rządzie: Pełnomocnik ds. OZE

- Energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm wiatrowych na morzu, elektromobilność, a także elektrownie jądrowe to nie tylko program energetyczny - to także program gospodarczy. Polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej, polskie porty morskie - one wszystkie skorzystają na takich inwestycjach – powiedział premier.

Ogrom tego potencjału porównał z „największymi przedwojennymi programami rozwojowymi” i zapowiedział, że w rządzie zostanie powołany Pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii.

Czy to oznacza, że formuła Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza zostanie poszerzona i wzmocniona? Nie wiadomo. Nieznany jest też aspekt personalny.

Premier przytoczył także dane, że "już dziś wytwarzamy z energii słonecznej kilkadziesiąt razy więcej prądu niż kilka lat temu. Łączna moc to 1,5 GW. Za tymi danymi stoi sto tysięcy prosumentów, dzięki którym nasza energetyka się zazielenia. Kolektory słoneczne coraz częściej zasilają zarówno bloki z wielkiej płyty, jak i wiejskie domy”. O wiatrakach na lądzie, biomasie czy biogazie - nie było w przemówieniu ani słowa.

System kaucyjny, ale jaki i kiedy?

Premier zwrócił też uwagę, że myśląc odpowiedzialnie o środowisku, trzeba walczyć również o to, aby plastik nie zalał naszej planety. I zapowiedział wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów redukujących zużycie plastiku. Od razu nasuwa się pytanie o rzeczywisty kształt ewentualnej kaucji. Czy w praktyce miałaby obejmować jedynie jednorazowe butelki plastikowe? Co z butelkami szklanymi i puszkami aluminiowymi? Może to tylko skrót myślowy. O realizacji obietnic będziemy pisać na bieżąco.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zmiany unijnych regulacji rynku gazu mają pomóc zmniejszać emisyjność gospodarki (03 marca 2021)Budowanie przyszłości odpornej na zmianę klimatu – nowa unijna strategia przyjęta (25 lutego 2021)W tym tygodniu klimat i środowisko na wokandzie ONZ (25 lutego 2021)Priorytety Komisji ENVE na 2021 rok (03 lutego 2021)USA liderem w przeciwdziałaniu zmianom klimatu? Z Joe Bidenem u steru to możliwe (28 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony