
Sezon grzewczy jest zazwyczaj kojarzony jako czas intensywnych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Dla niektórych ekspertów nadzieją w walce ze smogiem jest ogrzewanie gazowe, które przy odpowiednich warunkach rynkowych mogłoby ich zdaniem wyprzeć z czasem ogrzewanie węglowe. Nie wszędzie jest ono jednak dostępne lub nie każdego stać na wymianę pieca na gazowy. Często wskazywanym problemem jest też niska wiedza odbiorców na temat kosztów i możliwości zmniejszenia zużycia gazu w gospodarstwach domowych.
Od początku kwietnia br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Energii z 15 marca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi, które zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie z 2013 r. Nowe regulacje mają sprawić, że gaz stanie się coraz częściej wybieranym przez nas paliwem.
Czy zaczniemy czytać rachunki?
W celu zwiększenia świadomości odbiorców na temat oszczędnego gospodarowania gazem, § 38 rozporządzenia szczegółowo opisuje zakres informacji, jakie przedsiębiorstwo energetyczne będzie zobowiązane przekazać razem z rozliczeniem. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby na rachunkach wysyłanych odbiorcom wyraźnie wskazać stan licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego oraz porównanie zużycia paliw gazowych przez odbiorcę z analogicznym okresem w roku poprzednim. Propozycja jest implementacją planów Komisji Europejskiej, która w zwiększeniu świadomości konsumentów widzi duży potencjał do ograniczenia zużycia paliw. Rozporządzenie wzmacnia też pozycję odbiorców poprzez ułatwienie dochodzenia rekompensaty za wstrzymanie dostaw gazu czy obniżenie jego jakości. Zdarzenia, których wystąpienie stanowi przyczynę obniżenia wysokości opłat związanych z zaopatrzeniem w paliwa gazowe, wskazują wprost § 40 i § 42.
Może, ale nie musi być taniej
Dla odbiorców gazu ziemnego rozporządzenie wprowadza udogodnienie w postaci obniżenia kosztów przyłączenia do sieci. Ma to być sposób na zwiększenie dostępności paliw gazowych i jednocześnie zachęta do jego wykorzystywania przez odbiorców. - W połączeniu ze spadającymi cenami gazu, znacznie prostsze będzie podjęcie decyzji o wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa ekologicznego i przyjaznego dla środowiska - czytamy w opublikowanym przez Ministerstwo Energii komunikacie(1). Szczegółowe zasady ustalania opłat za przyłączenie, w tym sposób kalkulowania stawek opłat, określają przepisy § 32 - § 35 rozporządzenia. To, o ile przyłączenie będzie tańsze, w dużej mierze będzie zależało od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który na podstawie rozporządzenia ustali stawki poszczególnych opłat.

Dziennikarz, prawnik
Przypisy
1/ Nowe zasady ustalania taryf dla gazu ziemnegohttp://www.me.gov.pl/node/28301