Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Co godzinę w Europie znika 11 hektarów gleb

a+a-    Powrót       05 grudnia 2017       Zrównoważony rozwój   

Gleba może być traktowana jako surowiec nieodnawialny - aby wytworzyć warstwę gleby o miąższości 1 cm, potrzebne jest niemal 1000 lat. Tymczasem erozja gleby dokonuje się na szeroką skalę. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, co godzinę w Europie 11 hektarów gleb zostaje „szczelnie zamkniętych” pod powierzchnią powiększających się miast. Nad rolą gleby w miastach pochylała się m.in. Europejska Agencja Środowiska, o czym pisaliśmy tutaj.

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Gleby. Został on ustanowiony z inicjatywny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w celu podniesienia świadomości na temat roli gleby m.in. w produkcji żywności(1). Tegoroczny Dzień Gleby odbywa się pod hasłem „Troska o planetę zaczyna się od gleby”.

Do ochrony gleby mogą przyczynić się mieszkańcy, samorządy i różne branże, np. rolnictwo. Podstawą jest właściwe postępowanie z odpadami, zwłaszcza takimi jak elektrośmieci, opony czy opakowania po rozpuszczalnikach, a także zwalczanie dzikich wysypisk. Ponadto kluczowe jest uwzględnianie ochrony gleby w procesie planowania przestrzennego, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Natomiast w przypadku obszarów już zdegradowanych w grę wchodzi na przykład remediacja gruntów. W rolnictwie, które nie mogłoby istnieć bez gleby, istotną rolę odgrywa dobór środków ochrony roślin i nawozów.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy

1/ 95 proc. żywności pochodzi z gleby.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ruda Śląska: 21 mln zł na rekultywację dawnej koksowni (09 października 2018)Przydomowe oczyszczalnie ścieków z dofinansowaniem z RPO (19 września 2018)Polska wieś na trzech nogach (13 września 2018)Rozsądek i ekonomiczne podejście zamiast polityki (20 czerwca 2018)Absolwent ochrony środowiska? Może pracować u nas w prawie każdym dziale (06 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony