
© wladimir1804
Na portalu Kancelarii Premiera Rady Ministrów (KPRM) pojawił się komunikat na temat projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UD382(1)). Decyzja o zmianach w ramach zapisów ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wynika z założeń opublikowanej przez Komisję Europejską Strategii w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu./8945/ Strategia, opublikowana w lipcu 2020 r., określiła ramy wdrażania gospodarki wodorowej na Starym Kontynencie. Polska, w ślad za unijnymi wymogami legislacyjnymi, przyjęła Polską Strategię Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 (PSW). Dokument ma na celu określenie głównych kroków w kierunku wdrożenia gospodarki wodorowej w kraju.
- Dokument wyznacza strategiczne ramy wdrażania gospodarki wodorowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru w energetyce, ciepłownictwie, transporcie oraz przemyśle - napisano.
W komunikacie na portalu KPRM poinformowano, iż aktualne przepisy polskiego prawa nie spełniają potrzeb i wymogów niezbędnych do wcielania założeń PSW w życie. Co więcej, obowiązującego prawa nie uznano za “adekwatne do planów dynamicznego rozwoju całego sektora wodoru”.
Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy?
Warto podkreślić, że przedstawiony na stronie KPRM projekt ustawy jest jednym z elementów składowych pakietu legislacyjnego na rzecz rozwoju rynku wodoru w Polsce, który nieformalnie uzyskał miano “Konstytucji dla wodoru”.
W PSW wskazano sześć celów tworzących ramy przyszłych działań na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej:
- Wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie,
- Wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie,
- Wsparcie dekarbonizacji przemysłu,
- Produkcja wodoru w nowych instalacjach,
- Sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru,
- Stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie definicji wodoru w ustawie Prawo energetyczne, określenie ram prawnych uwzględniających międzysektorowe możliwości zastosowania wodoru, jak i sformułowanie przepisów przejściowych dla sieci wodorowych wraz z powołaniem krajowego operatora sieci wodorowych. Zmiany legislacyjne mają dotyczyć ponadto określenia przepisów ws. zakresu oddziaływania i korzystania ze środowiska inwestycji wodorowych oraz zmianę w Prawie budowlanym w zakresie stacji wodoru i instalacji do jego oczyszczania. Ponadto wprowadzone mają zostać mechanizmy wsparcia dla projektów skoncentrowanych na technologiach wodorowych.
Wedle aktualnych zapowiedzi, projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale br.

Dziennikarz
Przypisy
1/ Informacje na temat projektu ustawy dostępne pod linkiem:https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy--prawo-energetyczne-oraz-niektorych-innych-ustaw3