Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Dokumentacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Hanna Gronkiewicz-Waltz w zarządzie misji w ramach Horyzontu Europa

a+a-    Powrót       08 lipca 2019       Powietrze i klimat   

Komisja Europejska ogłosiła nazwiska przewodniczących pięciu rad misji badawczych w programie Horyzont Europa. Wśród wymienionych jest prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obejmie ona misję w obszarze inteligentnych i neutralnych dla klimatu miast.

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została liderem jednej z pięciu unijnych misji naukowych, które w ramach przyszłego programu Horyzont Europa mają się zajmować takimi wyzwaniami jak rak, zmiany klimatyczne czy miasta neutralne dla klimatu.

Była prezydent Warszawy ma przewodniczyć misji zajmującej się neutralnymi dla klimatu i inteligentnymi miastami; inne misje to m.in. oczyszczenie oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych czy walka z rakiem. W czwartek inicjatywa pięciu misji została oficjalnie zainaugurowana na nieformalnej Radzie ds. badań w Helsinkach. Poza Polką liderami misji zostali też: była unijna komisarz ds. działań klimatycznych Connie Hedegaard, laureat nagrody Nobla z medycyny prof. Harald zur Hausen, były komisarz ds. handlu i dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy i były minister rolnictwa Holandii Cees Veerman.

Czym są misje?

Misje są jedną z głównych nowości kolejnego unijnego program na rzecz badań i innowacji "Horyzont Europa" o wartości 100 mld euro. Mają się koncentrować na ważnych wyzwaniach społecznych, takich jak rak czy zmiany klimatu. Poprzez działania dotyczące badań i innowacji mają przybliżać obywatelom, jak UE może dokonać rzeczywistej zmiany w ich życiu i w całym społeczeństwie. Mają też wzmacniać wpływ finansowanych przez UE badań i innowacji, mobilizując inwestycje i wysiłki w całej UE wokół mierzalnych i określonych w czasie celów dotyczących kwestii, które wpływają na codzienne życie obywateli.

Pięć obszarów misji zostało wskazanych podczas negocjacji programu "Horyzont Europa". Aby zawęzić pięć szerokich obszarów misji, Komisja wyznacza zarząd misji dla każdego obszaru. Do końca 2019 r. zarządy misji mają zidentyfikować pierwsze możliwe konkretne działania, cele i harmonogram. Rady będą dyskutować z obywatelami, zainteresowanymi stronami i ekspertami z państw członkowskich podczas pierwszych Europejskich Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24–26 września. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Budżet programu „Moja Woda” został wyczerpany w dwa miesiące, będzie kontynuacja w 2021 r. (16 września 2020)Nabór na premię kogeneracyjną indywidualną w dniach 14-16 grudnia br. (16 września 2020)Otwarte nabory dla przedsiębiorców w ramach programów krajowych i regionalnych (10 września 2020)Bartłomiej Orzeł pełnomocnikiem ds. programu Czyste Powietrze (08 września 2020)PKP PLK rozpoczyna analizę wniosków złożonych w programie Kolej Plus (03 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony