Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. wsparcia realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) Ministerstwo Energii
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe firmy EkoMeritum Sp. z o.o.

Hanna Gronkiewicz-Waltz w zarządzie misji w ramach Horyzontu Europa

a+a-    Powrót       08 lipca 2019       Powietrze i klimat   

Komisja Europejska ogłosiła nazwiska przewodniczących pięciu rad misji badawczych w programie Horyzont Europa. Wśród wymienionych jest prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obejmie ona misję w obszarze inteligentnych i neutralnych dla klimatu miast.

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została liderem jednej z pięciu unijnych misji naukowych, które w ramach przyszłego programu Horyzont Europa mają się zajmować takimi wyzwaniami jak rak, zmiany klimatyczne czy miasta neutralne dla klimatu.

Była prezydent Warszawy ma przewodniczyć misji zajmującej się neutralnymi dla klimatu i inteligentnymi miastami; inne misje to m.in. oczyszczenie oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych czy walka z rakiem. W czwartek inicjatywa pięciu misji została oficjalnie zainaugurowana na nieformalnej Radzie ds. badań w Helsinkach. Poza Polką liderami misji zostali też: była unijna komisarz ds. działań klimatycznych Connie Hedegaard, laureat nagrody Nobla z medycyny prof. Harald zur Hausen, były komisarz ds. handlu i dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy i były minister rolnictwa Holandii Cees Veerman.

Czym są misje?

Misje są jedną z głównych nowości kolejnego unijnego program na rzecz badań i innowacji "Horyzont Europa" o wartości 100 mld euro. Mają się koncentrować na ważnych wyzwaniach społecznych, takich jak rak czy zmiany klimatu. Poprzez działania dotyczące badań i innowacji mają przybliżać obywatelom, jak UE może dokonać rzeczywistej zmiany w ich życiu i w całym społeczeństwie. Mają też wzmacniać wpływ finansowanych przez UE badań i innowacji, mobilizując inwestycje i wysiłki w całej UE wokół mierzalnych i określonych w czasie celów dotyczących kwestii, które wpływają na codzienne życie obywateli.

Pięć obszarów misji zostało wskazanych podczas negocjacji programu "Horyzont Europa". Aby zawęzić pięć szerokich obszarów misji, Komisja wyznacza zarząd misji dla każdego obszaru. Do końca 2019 r. zarządy misji mają zidentyfikować pierwsze możliwe konkretne działania, cele i harmonogram. Rady będą dyskutować z obywatelami, zainteresowanymi stronami i ekspertami z państw członkowskich podczas pierwszych Europejskich Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24–26 września. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pomorskie: 1,5 mln zł na wymianę źródeł ciepła w obiektach użyteczności publicznej (19 września 2019)Więcej na wod-kan. 590 mln zł na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji (18 września 2019)Plany zaopatrzenia w energię. Nie tylko obowiązek, ale i szansa dla samorządów (18 września 2019)Rząd Austrii przekaże 30 mln euro na Zielony Fundusz Klimatyczny ONZ (17 września 2019)Wsparcie dla samorządów chcących realizować inwestycje, których celem jest obniżenie zużycia energii (17 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony