Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Rośliny wodne z plantacji ekologicznej firmy Hydroidea
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU

Innowacyjne rozwiązania środowiskowe nagrodzone

a+a-    Powrót       08 sierpnia 2017       Zrównoważony rozwój   

Dmuchane kolektory słoneczne, oczyszczanie gruntów skażonych ropą i kontrola wody w stanie rzeczywistym to tylko niektóre projekty nagrodzone przez Energy Globe na szczeblu krajowym. Wśród wyróżnionych jest też polska Bioelektra Group

Energy Globe to nagroda dedykowana przedsiębiorstwom i zakładom działającym na rzecz poprawy jakości stanu środowiska(1). Wręczana co roku - od 1999 - jest dziś jedną z najbardziej prestiżowych nagród w branży. Jej fundator, Austriak Wolfganga Neumann, chciał za jej pomocą zmotywować do inwestowania w najlepsze praktyki zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Rokrocznie o nagrodzę ubiega się około 800 projektów.

Wyróżnienia krajowe i międzynarodowe

Nagroda Energy Globe jest wręczana na szczeblu krajowych i międzynarodowym. W 2017 roku laureatem polskiej krajowej nagrody była Bioelektra Group - nagrodzona za technologię RotoSTERIL, łączącą mechaniczne i termiczne przekształcanie odpadów. Na szczeblu międzynarodowym o nagrodę ubiegają się laureaci nagród krajowych. Międzynarodowa nagroda jest przyznawana w podziale na 5 kategorii: ziemia, ogień, woda, powietrze i młodość (m.in. projekty dot. edukacji młodzieży) oraz w kategorii specjalnej dla zrównoważonego plastiku. Bioelektra Group jest nominowana do nagrody międzynarodowej w kategorii ziemia.

Przede wszystkim zapobiegać

Jednym z projektów wyróżnionych w 2017 roku jest technologia zaprezentowana przez National Center of Ecological Forecasting (NCEF). Polega ona na czyszczeniu i rehabilitacji gruntów zanieczyszczonych produktami naftowymi. Po analizie czynników biologicznych, chemicznych i mechanicznych następuje rekultywacja zanieczyszczonych gruntów. Jednym z etapów są zasadzenia na lekko i średnio zanieczyszczonych obszarach, dzięki którym tworzy się bazę pod kolejne fazy procesu. Obszar poddany oczyszczaniu obejmuje około 1,5 ha. Jury wyróżniło ten projekt, ponieważ umożliwia on przywrócenie mieszkańcom ziem, które były niezdatne do użytku np. rolniczego. Co więcej, dzięki przeprowadzanym analizom lokalizuje się obszary, które ze względu na zanieczyszczenie mogły przyczyniać się do chorób, ale lokalna społeczność nie była tego świadoma.

W Szwecji została nagrodzona Aqua-Q AB za projekt AQUATRACK, umożliwiający kontrolę wody w czasie rzeczywistym. Szwedzki system pozwala m.in. na podejmowanie inteligentnych decyzji dotyczących rodzaju dezynfekcji i ilości zastosowanych w tym celu środków. Dodatkowo umożliwia zatrzymanie przepływu zbyt zanieczyszczonej wody. Projekt został nagrodzony za możliwość rozpoznawania skażenia na wczesnym etapie, co pozwoli na szybką reakcję i zapobieganie epidemiom, które są problemem np. w Indiach, Chinach czy północnej Afryce.

Dmuchane kolektory słoneczne

W Hiszpanii został wyróżniony HELIOVIS AG za projekt nadmuchiwanych kolektorów słonecznych wykonanych z tworzywa sztucznego. Lekka i pneumatyczna technologia pozwala na redukcję kosztów o około 55 proc., a emisji zanieczyszczeń o około 40 proc. Technologia wykorzystuje koncentrację energii słonecznej (tzw. CSP). Duży potencjał dla tego rozwiązania wykazują obszary silnie nasłonecznione w takich regionach jak północna Afryka, Bliski Wschód czy południe Stanów Zjednoczonych i Europy.

Metoda zaproponowana przez Hiszpanów pozwala na szersze zastosowanie technologii CSP, która jest obecnie zbyt droga, aby mogły ją wdrażać mniejsze zakłady. Ponadto, HELIOVIS testuje technologię CSP do wytwarzanie energii cieplnej, podczas gdy większość technologii skupia się na produkcji energii elektrycznej. Dodatkowym atutem jest system przenośnych i modułowych konstrukcji koncentratorów HELIOtube.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Energy Globe
http://www.energyglobe.info

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kwieciński odpowiedzialny za monitoring projektów strategicznych (25 kwietnia 2018)Nowy podział obowiązków w resorcie energii (13 kwietnia 2018)Emisje zielonych obligacji w 2018 r. mogą sięgnąć 200 mld dol. (29 marca 2018)Konstytucja Biznesu podpisana przez Prezydenta (26 marca 2018)Inwestycje ekologiczne wymagają skuteczniejszego finansowania (23 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony