Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska SEKA S.A.
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea

Spór o spalarnię. Burmistrz staje po stronie mieszkańców

a+a-    Powrót       24 lipca 2019       Odpady   

Burmistrz Wągrowca zdecydował, że planowana od lat Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (ITPOK) nie zostanie wybudowana. Decyzja ta jest zgodna nie tylko z wolą mieszkańców, lecz także z unijnym podejściem do gospodarki odpadami.

- Zdecydowałem o odstąpieniu od jakichkolwiek działań zmierzających do budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Wągrowcu – poinformował burmistrz miasta Jarosław Berendt. Jak tłumaczy, decyzję tę podjęto z uwagi na „brak społecznego poparcia” oraz „po wnikliwej analizie oraz rozpatrzeniu wszystkich argumentów”.

Wstrzymano przygotowywaną od lat inwestycję

Pierwsze działania dotyczące budowy ITPOK-u rozpoczęte zostały jeszcze w czasie kadencji poprzednich dwóch burmistrzów. Intensyfikacja działań zmierzających do realizacji inwestycji nastąpiła w marcu 2016 r., kiedy to poprzedni burmistrz miasta zawarł porozumienie ws. współpracy przy budownie przedmiotowej instalacji z firmą Veolia Energia Poznań S.A. Dwa lata później, Urząd Miejski w Wągrowcu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, w której zawarte były zapisy mówiące o konkretnej lokalizacji planowanej inwestycji. Uzyskanie decyzji środowiskowej pozwoliło z kolei rozpocząć negocjacje w sprawie dzierżawy gruntu pod budowę instalacji.

- Po objęciu przeze mnie urzędu (…) mając na uwadze wieloletnie działania moich poprzedników oraz zapewnienia o przebytych konsultacjach społecznych, czułem się w obowiązku przybliżyć temat planowanej inwestycji nowo wybranym radnym oraz mediom – czytamy w oświadczeniu burmistrza. Miejscy radni i lokalni przedstawiciele mediów udali się na wyjazd studyjny do spalarni w Poznaniu, odbyło się też otwarte spotkanie z mieszkańcami. I to właśnie po spotkaniu z mieszkańcami Berendt postanowił o wstrzymaniu budowy instalacji.

Na tę chwilę nie zdecydowano, czy w mieście powstanie inna instalacja przekształcania odpadów.

Plany budowy kolejnych spalarni

Emocje lokalnej społeczności wokół planów budowy spalarni odpadów w Wągrowcu mogą więc ulec ostudzeniu, wrze natomiast w Zamościu (woj. lubelskie). Spór o budowę spalarniu w Zamościu toczy się już od kilku miesięcy, w ostatnim jednak czasie protesty lokalnej społeczności przybierają na sile – ulica, przy której powstać ma instalacja, blokowana była przez przeciwników budowy spalarni odpadów. Więcej o sprawie zamojskiej spalarni pisaliśmy tutaj. Głosy sprzeciwu wokół tego typu planów słychać także w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) czy Żywcu (woj. śląskie).

Co na to Unia Europejska?

Obecnie Unia Europejska odchodzi od finansowania instalacji termicznego przekształcanie odpadów - przekazywanie odpadów do spalarni jest bowiem niezgodne z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z decyzjami Komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności (ENVI) oraz Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego z finansowania projektów dotyczących gospodarki odpadami wykluczone miałyby zostać właśnie instalacje termicznego przekształcania odpadów, inwestycje trwałego składowania oraz instalacje przetwarzania odpadów resztkowych, czyli zakłady mechaniczno-biologicznego przetwarzania.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Metropolia GZM chce utworzyć spółkę celową dla budowy spalarni odpadów (20 maja 2020)Zamiast wielkich MBP, małe wyspecjalizowane zakłady przetwarzania odpadów (12 maja 2020)O bezpieczeństwie pracy służb komunalnych nie tylko od święta (11 maja 2020)Rusza budowa spalarni odpadów w Szadółkach (08 maja 2020)Szesnaście nowych wniosków ws. budowy spalarni odpadów na Śląsku (28 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony