Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. lokalizacji inwestycji Łódzki Urząd Wojewódzki
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis

Jak młodzi ludzie mogą zmienić swoje otoczenie?

a+a-    Powrót       14 września 2018       Planowanie przestrzenne   

Trwa kolejna edycja konkursu „Zakręceni w przestrzeni”. Jest to program, w którym dzieci i młodzież mają za zadanie zaprojektowanie zmian w swoim najbliższym otoczeniu – szkole, bibliotece, świetlicy czy domu kultury. Zwycięska drużyna otrzyma grant na realizację projektu.

Tegoroczna edycja pod hasłem „OD_NOWA” zachęca do wykorzystania materiałów ekologicznych i promuje zasady upcyklingu. Prace konkursowe można przesyłać do 19 września. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja WSPÓLNIE LafargeHolcim, której celem jest tworzenie przestrzeni przyjaznych do życia. Inicjatywa jest częścią projektu ECO-MIASTO realizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce.

Dzięki udziałowi w konkursie dzieci i młodzież mają okazję uczestniczyć w projektowaniu i tworzeniu przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień. Młodzi mieszkańcy miast i miasteczek, dostrzegają, że mogą wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, a jednocześnie są za nią odpowiedzialni.

Dzieci spędzają w szkole i na świetlicy średnio 6-8 godzin dziennie, dlatego warto, aby te miejsca były dla nich przytulne i inspirujące. Takie, do których chce się wracać. Bo jakość przestrzeni, w której przebywamy podnosi jakość naszego życia.

Przestrzeń wokół szkoły okazuje się fantastycznym miejscem spotkań i odpoczynku dla młodzieży, co pokazały zrealizowane projekty uczestników poprzednich edycji konkursu „Zakręceni w przestrzeni”. Uczniowie z powodzeniem wcielili w życie swoje koncepcje, takie jak ogród z wyjątkową drewnianą konstrukcją czy specjalne miejsce do prowadzenia zajęć, organizacji przedstawień i koncertów na świeżym powietrzu. Zyskała również przestrzeń wewnątrz szkoły – wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się pomysły na odnowienie szkolnej czytelni czy stworzenie identyfikacji wizualnej szkolnych klas. Jedna ze szkół wykonała mural na budynku szkoły, który znakomicie wkomponował się w lokalny krajobraz. Szkoła w Człuchowie wzbogaciła się o – stworzone z drewnianych palet - miejsce spotkań w ogrodzie nazwane “Ekolandia”.

Dotychczas w konkursie wzięło udział 50 szkół z całej Polski, a w 10 z nich, dzięki inicjatywie dzieci i młodzieży oraz grantom Fundacji, udało się zmienić przestrzeń.

Źródło: Fundacja WSPÓLNIE LafargeHolcim

Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zsypy, za małe altany, rozmyta odpowiedzialność - to hamulce selektywnej zbiórki (10 lipca 2019)Zakończył się ECO FOOD 360 Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej (17 czerwca 2019)Zajęcia o ochronie klimatu w małopolskich szkołach (07 czerwca 2019)Zmiany klimatu od kuchni, czyli żywienie przyjazne dla klimatu (06 czerwca 2019)Świadomość, świadomość i jeszcze raz świadomość – oczywiście ekologiczna (05 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony