Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Sygnity Forecasting: prognozowanie wytwarzania i zapotrzebowania na energię firmy Sygnity S.A.
Opracowania, pozyskiwanie dofinansowań, strategiczne dokumenty, konsulting firmy Ekodialog

Jelenia Góra chce energetycznej samowystarczalności

a+a-    Powrót       09 października 2017       Energia   

Budowę elektrowni fotowoltaicznej składającej się z 30 tys. paneli zakłada Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Jeleniogórski magistrat liczy, że dzięki klastrowi uda się z czasem uzyskać samowystarczalność energetyczną miasta. Dzięki inicjatywie poprawie ma ulec również jakość powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Przede wszystkim fotowoltaika

Wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podkreślił, że działalność klastra skupi się przede wszystkim na fotowoltaice. - Fotowoltaika pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych od fundamentów - powiedział Łużniak.

Jednym z przedsięwzięć, które mają zostać zrealizowane w ramach klastra, ma być budowa elektrowni fotowoltaicznej składającej się z blisko 30 tys. paneli. Według założeń siłownia będzie produkować około 10 800 MWh energii rocznie. Inwestycja jest planowana na 26-hektarowej działce przy Trasie Czeskiej wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar S.A, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł. Założyciele klastra chcą, aby w przyszłości poziom energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł zbliżyła się do poziomu zużycia energii w powiecie jeleniogórskim. Koordynatorem działań klastra jest Fundacja Polski Solar Holding. Operatorem organizacyjnym przedsięwzięcia jest firma Maf Energy, która zaprojektuje i wybuduje niezbędne instalacje.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już sześć klastrów energii odnawialnej. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich, Izerski oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.

Panoramę Klastrów Teraz Środowisko można zobaczyć tutaj.

(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Komunalny klaster energii odnawialnej w Lubuskiem (07 lutego 2018)Praktyczne spojrzenie na klastry i spółdzielnie (07 lutego 2018)Negocjacje pakietu zimowego na forum UE już niedługo (07 grudnia 2017)Klastry energii: czy przyjmą konkretną formę prawną? (05 grudnia 2017)Rusza konkurs innowacji w dziedzinie energetyki (02 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony