Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

W Katowicach powstanie mapa zanieczyszczeń powietrza

   Powrót       07 października 2019       Powietrze i klimat   

- W Katowicach przez cały rok podejmujemy szereg działań na rzecz czystego powietrza. W tym sezonie planujemy wdrożenie trzech nowych działań. Po pierwsze – stworzenie bazy największych trucicieli i aktywne zachęcanie ich do wymiany kotłów. Po drugie - inwentaryzacja źródeł ciepła w całym mieście oraz cykle spotkań w dzielnicach. Po trzecie – wprowadzenie zmian do naszej uchwały antysmogowej, by jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic zajmujący się kwestiami środowiska w mieście.

Baza największych trucicieli

- Jednym z naszych kluczowych zadań będzie stworzenie mapy największych trucicieli – a następnie doprowadzenie do tego, by wymienili stary kocioł węglowy na ekologiczne źródła ogrzewania – mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

W jaki sposób będzie powstawać mapa? – Będziemy bazować na różnych danych. Z jednej strony funkcjonujący od blisko roku, największy w Polsce system badania jakości powietrza AWAIR dostarcza nam szczegółowych danych ze 127 lokalizacji. To pozwala identyfikować niewielkie obszary w których jakość powietrza jest gorsza niż dla całego miasta. Przykładowo na podstawie zebranych danych można powiedzieć, że powietrze jest gorsze w Kostuchnie i Podlesiu a lepsze na Tysiącleciu i Paderewskiego – podkreśla wiceprezydent Mariusz Skiba. – Na wskazania czujników nałożymy zgłoszenia wpływające od mieszkańców do Straży Miejskiej oraz lokalizacje, w których strażnicy wręczali mandaty za spalanie śmieci – dodaje wiceprezydent.

Do walki z niską emisją przyczyniają się też kontrole Straży Miejskiej realizowane m.in. z użyciem drona. - W 2019 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili przyjęli 717 interwencji (zgłoszeń mieszkańców) dotyczących spalania odpadów. W wyniku podjętych działań strażnicy ujawnili łącznie 76 wykroczeń związanych ze spalaniem odpadów na terenach nieruchomości, z czego nałożyli 58 mandatów karnych, wobec 16 osób zastosowano środek oddziaływania wychowawczego, a w 2 przypadkach wystąpiono z wnioskiem o ukaranie do sądu. W trakcie 16 kontroli strażnicy pobrali reprezentatywne próbki popiołu pobranego bezpośrednio z palenisk do analizy – wylicza Mariusz Sumara, zastępca komendanta straży miejskiej.

Rada ds. Poprawy Jakości Powietrza

Dziewięcioosobową Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza powołał prezydent Marcin Krupa. W jej skład wchodzą przedstawiciele urzędu miasta, odpowiedzialni za ochronę powietrza i energetykę, ale również zewnętrzni eksperci, lekarze i szerokie grono przedstawicieli nauki. Jej celem jest szukanie nowych rozwiązań a także ocena działań już podejmowanych przez miasto.

Źródło: Urząd Miasta Katowice

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sosnowiec: Straż miejska będzie badań jakość powietrza za pomocą dronów (27 listopada 2020)Widać poprawę jakości powietrza w Europie, ale Europejczycy nadal cierpią z powodu wdychanych zanieczyszczeń (24 listopada 2020)W tym roku w Rybniku mniej dni smogowych, niż w poprzednich latach (20 listopada 2020)Krakowski Alarm Smogowy: zbyt wolne tempo wymiany kopciuchów w podkrakowskich gminach (19 listopada 2020)Rybnik przeprowadzi inwestycje antysmogowe u mieszkańców (17 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony