
Komisja Europejska opublikowała zbiorczą informację dotyczącą podejmowanych decyzji w zakresie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Decyzje te, obejmujące różne sektory i obszary polityki UE, mają na celu zapewnienie właściwego stosowania prawa UE z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw.
W kwietniowym pakiecie dotyczącym naruszeń poinformowano o wezwaniu Polski do pełnej transpozycji przepisów w zakresie charakterystyki energetycznej budynków. Jak czytamy w komunikacie KE, 19 kwietnia br. podjęto decyzję o skierowaniu do Polski uzasadnionej opinii (INFR(2020)0228) w związku z niezapewnieniem pełnej transpozycji do prawa krajowego dyrektywy 2018/844 zmieniającej dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Termin transpozycji przepisów UE do prawa krajowego upłynął w marcu 2020 r.
Czytaj też: Świadectwa energetyczne będą obowiązkowe przy sprzedaży lub najmie nieruchomości
- Dyrektywa wprowadziła nowe elementy w celu wzmocnienia istniejących ram, takie jak minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków, elektromobilności i punktów ładowania oraz nowe przepisy dotyczące kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji – wyjaśnia KE.
Wcześniej, w lutym br., KE skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia po stwierdzeniu, że nie wszystkie przepisy dyrektywy zostały transponowane do prawa krajowego. Jak jednak wskazano, analiza przesłanej wówczas prze Polskę odpowiedzi oraz zgłoszonych w tym zakresie działań utwierdza KE w przekonaniu, że „Polska nadal nie dokonała pełnej transpozycji dyrektywy”.
- Polska ma teraz dwa miesiące na wypełnienie obowiązku transpozycji i powiadomienie Komisji. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – dodaje KE.

Dziennikarz, inżynier środowiska