Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
04.03.2021 04 marca 2021

Lewiatan: w Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet

   Powrót       19 lutego 2021       Energia   

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, w najbliższym czasie ma być zaprezentowany "Nowy Polski Ład", czyli program zawierający plany inwestycyjne i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w programie powinno znaleźć się 10 rozwiązań dotyczących energetyki, transportu i przemysłu. Organizacja argumentuje, że inwestycje w zieloną gospodarkę są szansą na zwiększenie konkurencyjności polskich firm i dokonanie jakościowego i technologicznego przełomu w naszej gospodarce. - Z badań Lewiatana przeprowadzonych wśród firm członkowskich wynika, że 40 proc. przedsiębiorców uważa, że działania w tym kierunku są bardzo potrzebne. Firmy dostrzegają, że czysta energia, ochrona klimatu, to nie temat zastępczy, lecz szansa na zielony impuls gospodarczy, niezmiernie ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu gospodarczego. Już w tym roku uruchomione mają zostać ogromne środki na transformację energetyczną, technologiczną i społeczną, które będą pochodziły wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy - stwierdziła cytowana w komunikacie dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan Dorota Zawadzka - Stępniak. - W Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet – dodała.

Transformacja energetyczna, GOZ i elektromobilność wymagają nie tylko przekwalifikowania pracowników, lecz także zaprojektowania nowego systemu kształcenia. W cenie będą umiejętności inżynierów i kompetencje miękkie – prognozuje w rozmowie z Teraz Środowisko Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan.

Wśród proponowanych przez Konfederację Lewiatan rozwiązań, które powinny być zawarte w Nowym Polskim Ładzie, jest decentralizacja sektora energii poprzez spopularyzowanie technologii wytwarzania energii z OZE wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. - Warto podjąć też działania, które pomogą przedsiębiorstwom osiągnąć samowystarczalność energetyczną w oparciu o OZE, wdrożyć rozwiązania biznesowe oparte na długoterminowych umowach między nimi i dostawcami energii z OZE - zauważono. Zdaniem Lewiatana, aby cały sektor odnawialnych źródeł energii rozwijał się dynamicznie, konieczne są zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii i tzw. ustawie antywiatrakowej, a także rozwijanie systemów wsparcia finansowego OZE ze środków publicznych.

Zmiana modelu funkcjonowania rynku energii

Ponadto organizacja zaleca wykorzystanie morskich farm wiatrowych, promowanie i wspieranie niskoemisyjnego transportu, termomdernizację budynków i modernizację sieci elektroenergetycznej. - Aby rozwijać energetykę rozproszoną i elektromobilność, korzystać z magazynowanej energii oraz elastycznego krajowego systemu elektroenergetycznego, potrzebujemy sprawnej i nowoczesnej sieci przesyłającej i dystrybuującej energię. Programowi rozwoju sieci powinna towarzyszyć zmiana modelu funkcjonowania rynku energii, w tym wprowadzenie rynku lokalizacyjnego - podkreślono.

Lewiatan rekomenduje też rozwój inteligentnych sieci dystrybucyjnych, które "umożliwiają przyłączanie i pracę coraz większej liczby rozproszonych źródeł OZE, rozwój rynku prosumentów (np. mikrowytwórców energii), obniżenie kosztów funkcjonowania sieci i zapewnienie energii dla elektromobilności". - Upowszechnienie tych urządzeń to szansa rozwojowa dla rodzimych przedsiębiorstw z branży IT - oceniono. Wg organizacji kluczowa jest też transformacja sektora ciepłowniczego i wymiana nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach ogrzewanych indywidualnie, co ma sprzyjać poprawie jakości powietrza. Wśród potrzebnych działań wymieniono również optymalizację zużycia energii w przemyśle i usługach oraz rozwój technologii przyszłości takich, jak magazyny energii elektrycznej czy samochody elektryczne. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – wiele niewiadomych, Wielkopolska Wschodnia robi swoje (03 marca 2021)Samorządowcy postulują „śląski okrągły stół” ws. transformacji energetycznej (02 marca 2021)NGOsy rozczarowane projektem Umowy Partnerstwa. Do rządu trafił pakiet uwag (25 lutego 2021)Odkrywka Turów – żarty się skończyły, Czesi skarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE (23 lutego 2021)Minister Kurtyka członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej (23 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony