Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Smartfon mógłby działać dłużej…

Europejczyk wymienia smartfon co 2-3 lata. Wydłużenie żywotności urządzeń o 1 rok mogłoby zmniejszyć wpływ całego rynku telefonów komórkowych na klimat o 25 proc. Jaka przyszłość czeka ten dynamiczny rynek? Trwają konsultacje.

   Powrót       14 stycznia 2021       Zrównoważony rozwój   

Rosnące i coraz bardziej powszechne używanie telefonów (w szczególności smartfonów) i tabletów implikuje szereg problemów(1). Przykłady? Jak podaje Komisja Europejska, do ich produkcji są potrzebne materiały, które „budzą obawy na całym świecie ze względu na ich skutki społeczne, gospodarcze i geopolityczne (surowce krytyczne, takie jak tantal i wolfram)”. Tymczasem pod koniec okresu użytkowania urządzenia często leżą nieużywane w domu, co jest marnotrawstwem zasobów, które można by ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi, odzyskać.

Urządzenia są wymieniane średnio co 2-3 lata, na co składa się wiele czynników. Z jednej strony użytkownicy chcą nowych modeli czy oprogramowania, nawet jeśli stare urządzenie działa poprawnie. Z drugiej jednak ograniczona jest dostępność najczęściej uszkadzanych części zamiennych (ekran czy bateria) oraz zaktualizowanych wersji systemu operacyjnego lub oprogramowania.

Wdrożenie circular economy na rynku telefonów i tabletów

Wstępne szacunki wskazują, że bardziej przyjazne dla środowiska produkty mogą w wymierny sposób zmniejszyć wpływ tego rynku na środowisko. Na przykład wydłużenie średniego okresu eksploatacji urządzeń o ok. 1 rok mogłoby zmniejszyć wpływ na klimat o 25 proc. na poziomie całego rynku telefonów komórkowych. Dodatkowe zmniejszenie wpływu na środowisko (o kolejne 20 proc.) powinno być możliwe za pomocą innych środków (np. lepsze informowanie o skutkach fazy produkcyjnej), a poprawa efektywności materiałowej produktów może zmniejszyć zużycie surowców nawet o 30 proc.

Przewiduje się więc wprowadzenie przepisów mających na celu zapewnienie, by telefony komórkowe i tablety były projektowane tak, aby były zasobooszczędne – wyjaśnia w odpowiedzi na zapytanie redakcji Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Przepisy te będą opierać się na dwóch istniejących aktach prawnych UE, dotyczących ekoprojektowania oraz etykietowania energetycznego.

Ekoprojekt - promowanie trwałości, możliwości naprawy i recyklingu produktów

Zmiany w przepisach dotyczących ekoprojektowania zostały przewidziane w ramach Planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy Action Plan 2020) i są zgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie, że telefony komórkowe i tablety są zaprojektowane tak, aby były energooszczędne i trwałe; konsumenci mogą łatwo je naprawiać, aktualizować i konserwować, a także istnieje możliwość ponownego użycia i recyklingu urządzeń(2).

Etykietowanie energetyczne - promowanie efektywności energetycznej produktów

Etykiety energetyczne ułatwiają konsumentom oszczędzanie na rachunkach za energię, jednocześnie zmniejszając emisje gazów cieplarnianych w całej UE. Inicjatywa dotycząca zmian w etykietach dla telefonów i tabletów uzupełnia równoległe rozporządzenie wykonawcze w sprawie ekoprojektu, mając na celu wprowadzenie (w stosownych przypadkach) wymogów dotyczących etykietowania, które wspierają ekoprojekt, zapewniając konsumentom lepsze informacje na temat trwałości produktu(3).

Jeszcze dwa tygodnie na konsultacje

Do 27 stycznia 2021 r. są otwarte konsultacje społeczne w wyżej wymienionych obszarach (linki do stron z konsultacjami w przypisach dolnych). Wszyscy obywatele UE są zaproszeni do zgłoszenia swoich opinii.

Komisja planuje przyjąć teksty prawne w drugim kwartale 2022 r.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy

1/ Wszystkie informacje a artykule redakcja podaje za Komisją Europejską. Źródłowy dokument (w języku angielskim) można pobrać tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/9802-Inception-Impact-Assessmen-Environmental-impact-of-mobile-phones-and-tablets.pdf
2/ Designing mobile phones and tablets to be sustainable – ecodesign
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12797-Environmental-impact-of-mobile-phones-and-tablets-Ecodesign
3/ Energy labelling of mobile phones and tablets – informing consumers about environmental impact
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12798-Environmental-impact-of-mobile-phones-and-tablets-Energy-Labelling

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ekoprojektowanie w natarciu - unijne rozporządzenie właśnie weszło w życie (06 kwietnia 2020)69 proc. badanych uważa, że producenci skracają czas sprawności urządzeń. Nowe przepisy mogą wiele zmienić (06 grudnia 2019)Strażnicy mogą wystawiać mandaty za łamanie uchwały antysmogowej (19 października 2018)Urządzenia mobilne włączone w zakres dyrektywy ws. ekoprojektu? (25 maja 2018)Małopolskie: gotowy projekt uchwały antysmogowej dla całego województwa (06 grudnia 2016)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony