Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.01.2021 27 stycznia 2021

Ruszyły konsultacje Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych

   Powrót       30 listopada 2020       Transport   

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się konsultacje publiczne Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025.

Głównym celem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu jest poprawa dostępu do komunikacji kolejowej w regionach. Realizacja zadań z tym związanych odbywała się będzie w szczególności przez:

  • zwiększenie dostępu do przystanków kolejowych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
  • zwiększenie dostępu do transportu kolejowego dla lokalnych społeczności przez uzupełnienie lokalnej i regionalnej punktowej infrastruktury pasażerskiej,
  • zwiększenie dostępu do miejsc parkingowych dla podróżnych.

Efektem realizacji programu będzie:

  • eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego,
  • dostosowywanie przystanków kolejowych do ruchu dalekobieżnego,
  • usprawnienie komunikacji kolejowej.

Na realizację programu PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeznaczą ze środków własnych 1 mld zł. Jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej, realizowany ze środków własnych spółki, na tak dużą skalę.

Czytaj: Szwajcarska kolej działa jak przysłowiowy szwajcarski zegarek. A polska? Czeka na dobrego zegarmistrza

- Chcemy, aby efektem realizacji Programu przystankowego było zminimalizowanie wykluczenia komunikacyjnego. Zadania wynikające z programu, będące inwestycjami lokalnymi, będą bez wątpienia pozytywnie wpływały na rynek pracy w czasie walki z kryzysem związanym z koronawirusem. W znacznej części przy budowie nowych lub remoncie dotychczasowych przystanków kolejowych będą mogły uczestniczyć nie tylko duże podmioty, lecz również niewielkie, rodzinne firmy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Lista lokalizacji zadań inwestycyjnych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez organy samorządowe (prezydentów miast, urzędy gminy, urzędy marszałkowskie), przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. Dokładne lokalizacje przystanków i stacji, ich nazwy, precyzyjny zakres zadań oraz wybór pomiędzy ewentualnymi alternatywami będą przedmiotem dodatkowych konsultacji z miejscowymi interesariuszami, w celu jak najlepszego dostosowania programu do potrzeb lokalnych społeczności. Program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje.

Konsultacje do 2 stycznia 2021 r.

Uwagi(1) do projektu programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025 można zgłaszać od 24 listopada do 2 stycznia 2021 r. Uwagi można przesyłać na opublikowanym na stronie MI formularzu na adres e-mail: konsultacje_Program_Przystankowy@mi.gov.pl, drogą pocztową na adres Departamentu Kolejnictwa: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI), osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna, pon. – pt. w godzinach 9.30-16.00). W związku z trwającą epidemią COVID-19 nie przewiduje się możliwości ustnego składania uwag do protokołu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: MI

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Konsultacje publiczne projektu Programu budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/konsultacje-publiczne-projektu-programu-budowymodernizacji-przystankow-kolejowych-na-lata-2020-2025

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podróż się rozpoczyna - 2021 Europejskim Rokiem Kolei! (05 stycznia 2021)PKP Intercity i PESA Bydgoszcz podpisały kontrakt o wartości pół miliarda złotych (23 grudnia 2020)Mrozy: Zmodernizowany dworzec już otwarty (21 grudnia 2020)Ostatni nabór wniosków na projekty transportowe w Instrumencie „Łącząc Europę” (17 grudnia 2020)Zaprezentowano unijną strategię dla sektora transportu (11 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony