
Według najnowszego opracowania pn. “Releases of pollutants to the environment from Europe's industrial sector – 2015”(1), opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska, zakłady zasilane węglem są głównymi odpowiedzialnymi za emisję kluczowych źródeł znaieczyszczeń powietrza w Europie. Analizę przeprowadzono na danych z 35 tysięcy zakładów przemysłowych - m.in. elektrowni, rafinerii i zakładów petrochemicznych - z Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegi, Szwajcarii i Serbii.
Najgorzej w Bełchatowie
Pomimo coraz intesywniejszych działań na rzecz ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zakłady przemysłowe zasilane węglem wciąż emitują największe ilości dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenków azotu. Z przeprowadzonych analiz wynika, że połowa obiektów z grupy odpowiedzialnych za największe zanieczyszczenia powietrza i wody znajduje się w czterech krajach - Wielkiej Brytanii (14 obiektów), Niemczech (7), Francji (5) i Polsce (5).
Najwięcej szkodliwych substancji wyemitowano w 2015 roku w Bełchatowie, największej na świecie elektrowni zasilanej węglem brunatnych. Kolejne na liście są Drax, zasilane węglem kamiennym i biomasą pozyskiwaną głównie z Ameryki Północnej, Jänschwalde zasilane węglem brunatnym orazKozienice, zasilane węglem kamiennym i będące drugą po Bełchatowie największa, polska elektrownią.
Zużycie węgla maleje
Chociaż w ostatnich latach ilości węgla wykorzystywanego w energetyce zmalała, to nadal pozostaje on najczęściej używanym paliwem w dużych zakładach spalania, tj. 55 proc. całkowitego wkładu w energię paliwową. Wykorzystanie biomasy pozostaje nieznaczne - około 4,7 proc. paliwa wykorzystanego przez zakłady w 2015 roku. Z drugiej jednak strony ilość wykorzystywanej biomasy wzrosła trzykrotnie w latach 2004-2005.
Najnowsze dane pokazują także, że zużycie paliw węglopochodnych zmniejszyło się od 2006 r. o 23,4 proc. Spadki te wystąpiły mimo że, ograniczenie zużycia energii elektrycznej zmalało jedynie o 3,3 proc. Wpływ na to ograniczenie miały: poprawa efektywności energetycznej w sektorze i przesunięcie europejskiego systemu energetycznego w kierunku innych źródeł energii, takich jak OZE.
Oczyszczalnie emitują zanieczyszczenia, ale nie są ich pierwotnym źródłem
Najnowsze doniesienia wykazały również, że oczyszczalnie ścieków były odpowiedzialne za największą ilości azotu, fosforu i węgla organicznego uwalnianego do wody. Obiekty najbardziej odpowiedzialne za zanieczyszczenie wód zlokalizowano w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.
Należy podkreślić, że oczyszczalnie ścieków uwalniają do wody tylko te zanieczyszczenia, które otrzymały z innych źródeł. Chociaż oczyszczalnie znajdują się na liście najbardziej zanieczyszczających obiektów, nie są one pierwotnym źródłem zanieczyszczeń.

Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska
Przypisy
1/ Releases of pollutants to the environment from Europe's industrial sector – 2015https://www.eea.europa.eu/themes/industry/releases-of-pollutants-from-industrial-sector