Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska SPIE Elbud Gdańsk S.A.
Inspektor WIOŚ w Olsztynie

Leśnicy rekomendują pół tysiąca drzew na pomniki przyrody

a+a-    Powrót       14 lutego 2019       Zrównoważony rozwój   

Podkarpackie nadleśnictwa w ub. roku zgłosiły pół tysiąca drzew do uznania za pomniki przyrody. - Ustanowienie tej formy ochrony leży w gestii właściwych terenowo rad gmin - powiedział w środę rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

- Najwięcej, bo aż 113, zaproponowało Nadleśnictwo Leżajsk, natomiast leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany - w związku z obchodzoną rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości - zgłosili dokładnie 100 drzew. Są to jodły, buki i jawory, jak również jabłonie, wiązy, czereśnie ptasie, grusze i lipy - mówił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Dąb o obwodzie 334 cm

Większość z proponowanych pomników to drzewa będące żywymi świadkami historii regionu. - Jako ciekawostkę można wymienić dąb o obwodzie 334 cm, rosnący na terenie dawnej wsi Tworylne w Bieszczadach. Zapewne został kiedyś posadzony przez dawnych mieszkańców, bo naturalnie gatunek ten nie występuje tak głęboko w górach - przypomniał Marszałek.

Osobliwością Tworylnego jest również głóg jednoszyjkowy o ciekawym pokroju i obwodzie pnia 120 cm. Wśród proponowanym samorządom drzew jest także potężna lipa o obwodzie 420 cm. Rośnie, w zniszczonej po II wojnie światowej, bieszczadzkiej wsi Lipie. Interesującym okazem jest także jodła w Nadleśnictwie Stuposiany, która kiedyś rosła na granicy lasu i pastwiska. Z jej złamanego przed laty pnia wyrosło siedem potężnych odnóg, przypominających ramiona wielkiego świecznika.

- Wszystkie drzewa zgłoszone do uznania za pomniki mają, oprócz znacznych rozmiarów, szczególną wartość przyrodniczą, kulturową i historyczną - zwłaszcza te, które rosnąc w miejscach nieistniejących wsi, stały się jedynymi żywymi świadkami tragicznych historii – podkreśliła dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna. Zwróciła uwagę, że "wiele okazów ma już swoje imiona, inne będą miały nadawane w drodze konkursów".

- Z uwagi na obchodzoną w roku ubiegłym rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród proponowanych imion znalazły się akcenty patriotyczne, m.in. "Józef" upamiętniający Józefa Piłsudskiego, "Niepodległość", "Roman", "Wincenty". To świetny sposób na promowanie ojczystej historii poprzez kontakt z przyrodą - zaznaczyła dyrektor Zagrobelna.

Ponad pół tysiąca pomników przyrody

Do ubiegłego roku w lasach RDLP w Krośnie było ponad pół tysiąca pomników przyrody, w tym 439 pojedynczych drzew, 59 grup drzew, 4 aleje, 1 głaz narzutowy oraz 22 pomniki o charakterze geologicznym - skałki, jaskinie, źródła.

Jeżeli poszczególne samorządy uznają wnioski leśników, liczba pomnikowych obiektów w lasach Podkarpacia znacznie przekroczy tysiąc. Uznanie za pomnik wiąże się z obowiązkami ze strony zarządcy, m.in. corocznego przeglądu i zabiegów dla zachowania dobrego stanu obiektu. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ONZ chce wzmocnić ochronę praw człowieka do czystego środowiska (19 sierpnia 2019)Przyrodnicy apelują o wstrzymanie polowań na ptaki (19 sierpnia 2019)Polski smog może znowu trafić do TSUE (30 lipca 2019)Opolskie: Blisko 16 mln zł na ochronę bioróżnorodności (30 lipca 2019)Wydawanie publicznych pieniędzy to trudna sztuka (18 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony