Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor w Wydziale ds. Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Starszy inspektor ochrony środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie

Lewiatan: Ministerstwo Środowiska wycofało zły projekt ustawy

a+a-    Powrót       12 marca 2018       Management   

Po krytyce przedsiębiorców Ministerstwo Środowiska wycofało z Sejmu projekt ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Konfederacja Lewiatan wielokrotnie wskazywała, że doprowadzi on do komplikacji postępowań administracyjnych w trakcie inwestycji i utrudni absorbcje środków unijnych.

- Nowe przepisy przewidywały centralizację funkcjonowania Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a także modyfikację zakresu ich kompetencji. Przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniają decyzję resortu środowiska o wycofaniu tej ustawy z Sejmu. Brawo Panie Ministrze – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wątpliwości budził sposób wyboru GDOŚ

Dotychczasową Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji miała zastąpić nowa jednostka – Dyrekcja Ochrony Środowiska kierowana przez generalnego dyrektora ochrony środowiska z oddziałami regionalnymi, które jako urzędy obsługiwałyby regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.

- Wątpliwości budziło uchylenie przepisów dotyczących obowiązku przeprowadzania konkursu na stanowisko Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Obecnie powołuje go premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego konkursu, na wniosek ministra środowiska. Rezygnacja z konkursu spowodowałaby całkowitą dowolność w obsadzaniu tego stanowiska. Niepokoiła również zmiana struktury organizacyjnej – dodaje Dominik Gajewski.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mazurek na COP24: 68 polskich podmiotów w EMAS (14 grudnia 2018)Okazja do praktycznego spojrzenia na PPP – bezpłatne wizyty studyjne (13 grudnia 2018)Wody Polskie publikują wzory oświadczeń dla podmiotów obowiązanych do ponoszenia opłat za usługi wodne (11 grudnia 2018)WIOŚ rozpoczął kontrolę w poznańskiej spalarni (10 grudnia 2018)Wpływy z opłat i kar środowiskowych wydawane niezgodnie z prawem (06 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
20 przykładów dobrych praktyk polskich gmin - pobierz Przewodnik ECO-MIASTO