„Szanuj Wodę!” - takim hasłem Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zachęca Polaków do rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi w przypadający na 22 marca Światowy Dzień Wody(1).
Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Jednak około 97 proc. jej światowych zasobów to woda morska, jedynie 3 proc. stanowi woda słodka. Na świecie ponad dwa miliardy osób cierpi z powodu braku dostępu do bezpiecznej wody pitnej. To 6 razy więcej, niż wynosi liczba wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych i ponad 50 razy więcej niż liczba mieszkańców Polski. W Europie każdy z nas wykorzystuje dziennie od 50 do 200 litrów.
1600 m sześc. wody rocznie dla Polaka
Ministerstwo przypomina, że Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem zasobów wody. Nieznacznie mniej wody od Polski mają tylko Czechy. Statystycznie na jednego Polaka przypada jej ok. 1600 m sześc. rocznie – to mniej więcej tyle samo, ile przypada na jednego mieszkańca Egiptu i 3 razy mniej niż średnia dla Europy, która wynosi ponad 4500 m sześc.
- Woda to cenny surowiec, który jest wykorzystywany we wszystkich gałęziach gospodarki m.in. przemyśle, gospodarce komunalnej, rolnictwie i energetyce. Dlatego tak ważne jest, by nią mądrze i oszczędnie dysponować. Wymaga to wprowadzenia zmian w gospodarowaniu tym zasobem. Od początku 2018 roku funkcjonuje nowa instytucja, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, która czuwa nad racjonalnym gospodarowaniem wodami w Polsce – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Jednak każdy z nas, nawet drobnymi zmianami w użytkowaniu wody w obrębie swojego gospodarstwa domowego, może przyczynić się do jej oszczędzania. Wystarczy wymiana uszczelki w przeciekającym kranie i mamy oszczędność na poziomie kilku tysięcy litrów wody rocznie – dodaje minister Gróbarczyk. (PAP)
