Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. przepisów o ochronie środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu
Fotometr SIGRIST AquaScat 2 WTM/A/HT – przełomowy pomiar mętności firmy Gremes

Mława wierzy we współpracę z biznesem

a+a-    Powrót       16 czerwca 2017       Woda   

Najpóźniej do połowy 2019 r. ruszy nowa instalacja oczyszczania ścieków w Mławie o maksymalnej wydajności 10,9 tys. metrów sześc. na dobę. Za ok. 47 mln zł wybuduje ją spółka Ondeo Polska z grupy Suez w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z samorządem. Umowa, którą podpisano na zaprojektowanie, budowę i eksploatację nowej instalacji oczyszczania ścieków, będzie obowiązywała do 2049 r. - to najdłuższy dotąd termin tego typu porozumienia w ramach realizowanych w Polsce projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Grupa Suez potrzebowała 10 lat, aby zbudować Kanał Sueski. Przez ostatnie 150 lat nasza grupa rozwijała się. Posiadamy obecnie nowoczesne technologie. Mogę zapewnić i zobowiązać się do tego, że planowana inwestycja powstanie w okresie krótszym niż dwa lata - powiedział prezes Ondeo Polska Manuel Nivet, podczas inauguracji mławskiego projektu spółki.

- To wielkie wydarzenie dla Mławy. Powstanie nowoczesna oczyszczalnia ścieków w trosce o mieszkańców, w trosce o środowisko. Inwestycja realizowana będzie bez udziału własnego samorządu. Pokazujemy tym samym, że jest to możliwe w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie partnerstwo to wzajemny szacunek i zaufanie, wspieranie się w działaniach i odpowiedzialność. W takim biznesie obie strony odnoszą korzyści – podkreślił prezydent Mławy Sławomir Kowalewski. Przypomniał, iż pomysł na realizację nowej instalacji oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego został zaakceptowany przez samorząd Mławy w 2013 r., czyli jeszcze w poprzedniej kadencji, natomiast umowa dotycząca projektu została zawarta w 2016 r.

Zastępca szefa misji Ambasady Francji w Polsce Sylvain Guiaugue zaznaczył, iż placówka „wspiera i promuje projekty partnerstwa publiczno-prywatnego, które, jako nowoczesne przedsięwzięcia, pozwalają na rozwój różnych inicjatyw w Polsce”.

Nowa instalacja w miejskiej oczyszczalni w Mławie, przyjmująca ścieki komunalne, w tym przemysłowe wyposażona będzie w dwa ciągi technologiczne, a nie jeden, jak obecnie. Jej średnia dobowa wydajność wyniesie 5,2 tys. metrów sześc. Instalacja posiadła będzie część mechanicznego oraz część biologicznego oczyszczania ścieków, a także kryte zbiorniki i system skruberów, czyli wież dezodoryzacyjnych, dzięki którym minimalizowane są uciążliwe zapachowe.

W ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym ustalono sposób wynagradzania partnera biznesowego, który będzie otrzymywał określoną w przetargu stawkę za oczyszczanie 1 metra sześc. ścieków z możliwością jej indeksacji. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ciche przyzwolenie czy niedopatrzenie? NIK o nadzorze gmin nad gospodarką ściekową (28 sierpnia 2017)Dotacje na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Knyszyn (22 sierpnia 2017)Wielkoskalowa alternatywa dla przydomowych oczyszczalni (24 maja 2017)Zainteresowanie inwestycjami wodno-ściekowymi większe niż oczekiwano (15 lutego 2017)Olsztyński WFOŚiGW zachęca do proekologicznych inwestycji (13 lutego 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony