Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca Samochodu Ciężarowego (śmieciarki) SUEZ Polska Sp. z o.o.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Mniej wolności dla gmin w zarządzaniu odpadami? Będzie nowelizacja

a+a-    Powrót       10 listopada 2017       Odpady   

Koniec ryczałtowego rozliczania się między gminą a podmiotem odbierającym odpady, rozdzielenie przetargów na zagospodarowanie i odbiór odpadów czy narzucenie wysokich stawek za brak segregacji – oto proponowane przez MŚ zmiany w „ustawie śmieciowej”.

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poinformowała o tym podczas konferencji “Innowacyjne ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi mieszkańcy” Bogusława Brzdąkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w MŚ.

Jak mówiła, rozważane przez ten resort zmiany w przepisach mają mieć charakter doprecyzowujący. Mają doprowadzić do rozłącznego ogłaszania i przeprowadzania przetargów na zagospodarowanie i odbiór odpadów komunalnych czy uniemożliwić ryczałtowe rozliczanie się między gminą a podmiotem odbierającym odpady komunalne. - Chcielibyśmy, żeby gmina kontrolowała podmiot, który dla niej pracuje, żeby płaciła za to, co ten faktycznie odebrał i zagospodarował – motywowała propozycje swojego resortu Bogusława Brzdąkiewicz.

Ministerstwo chce także ustalić konkretną, wysoką opłatę za nieprzestrzeganie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. - Niestety docierają do nas głosy, że różnica między stawkami ustalanymi przez gminy jest na tyle niewielka, że mieszkańcy nie mają zachęty, by odpady selektywnie zbierać - wyjaśniła Brzdąkiewicz. – Jeśli gminy same nie potrafią dojść do tego, że stawka za niesegregowane odpady powinna być dużo wyższa niż za segregowane, to Minister Środowiska postara się to zastymulować przepisem prawa – powiedziała.

Kompostowanie we własnym ogródku pozwoli zwolnić z opłat za odpady?

Zmiany w ustawie mają również umożliwić powierzenie zadań związanych z opłatami za gospodarowanie odpadami organom komunalnym wskazanym w Ustawie o samorządzie gminnym, ponieważ taką potrzebę zgłaszało Ministerstwu bardzo wielu prezydentów i burmistrzów miast.

Nowelizacja ustawy przewiduje ponadto uprzywilejowanie osób dysponujących przydomowymi kompostownikami. – Chcielibyśmy, żeby gmina miała możliwość całkowitego zwolnienia tych osób z opłaty za odpady – wyjaśniła Bogusława Brzdąkiewicz.

Są to propozycje, które Ministerstwo Środowiska wkrótce przedstawi w projekcie. Przedstawicielka resortu zapewniła, że MŚ jest otwarte na komentarze i uwagi do przygotowanego projektu i oczekuje, że odzew w ramach konsultacji publicznych będzie duży.

Waste package może być gotowy pod koniec roku

Przedstawicielka resortu środowiska poinformowała jednocześnie o stanie prac związanych z tzw. waste package (pakietem przepisów unijnych dotyczących odpadów), które toczą się obecnie na forum UE. W tej chwili trwają dyskusje między Komisją Europejską, Parlamentem i Radą, dodatkowo odbywają się też prace w grupach roboczych. Podejmowane rozmowy dotyczą zmiany sześciu dyrektyw – dotyczących odpadów, opakowań, dyrektywy dotyczącej składowania oraz dyrektyw produktowych.

Jak mówiła Brzdąkiewicz, celem tych zmian jest pełne wdrożenie hierarchii sposobów postępowania z odpadami, zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu, zapobieganie marnowaniu żywności oraz uproszczenie wymogów w zakresie sprawozdawczości.

Na ambitne cele dotyczące recyklingu wskazane przez Komisję Europejską i Parlament Polska patrzy trzeźwym okiem. - My (...) walczymy, żeby były one przede wszystkim realne, chcemy żeby były ambitne, (…) ale muszą być wykonalne technicznie, realne, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, ale też gospodarczych i społecznych – powiedziała przedstawicielka resortu środowiska.

Komisja Europejska i Parlament postawiły sobie za cel sfinalizowanie prac do końca 2017 roku.

Ewa Szekalska: Dziennikarz Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W blockchainie (prawie) nic się nie ukryje (19 października 2018)Ile pieniędzy (i dlaczego) będą musieli wkrótce „zamrozić” odpadowcy? (18 października 2018)Ponad 160 kg odpadów miało wjechać do Polski (15 października 2018)Będzie śledztwo ws. pożaru hali z odpadami w Łódzkiem (10 października 2018)Cyfryzacja sposobem na lepszą jakość selektywnej zbiórki odpadów (10 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony