Przyjrzeliśmy się planowi prac Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na 2023 r. Jakie tematy zawiera? Przedstawiamy wybór tych, które mają największe znaczenie dla ochrony środowiska.
Zasoby wodne, rolnictwo ekologiczne
Departament gospodarki, skarbu państwa i prywatyzacji zajmie się sprawdzeniem czy wdrażanie założeń transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym było prawidłowe i skuteczne. Kontrola ruszy w lutym, a jej wyniki poznamy w IV kwartale 2023 r. Departament rolnictwa i rozwoju wsi przeanalizuje kwestię zasobów wodnych na obszarach rolniczych. Pod lupę wzięte zostaną działania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w ramach Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych. Sprawdzona też zostanie prawidłowość udzielania i rozliczania pomocy finansowej dla rolnictwa ekologicznego oraz działanie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Departament środowiska zweryfikuje cztery główne obszary. Kontrole będą związane z odpadami, monitoringiem przyrody, dobrym stanem wód i rozliczaniem programu Czyste Powietrze. Analizy mają dostarczyć odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy organy administracji publicznej podjęły prawidłowe i skuteczne działania na rzecz
- zapobiegania powstawaniu odpadów oraz zapewnienia recyklingu?
- Czy planowanie i realizacja monitoringu przyrody były prawidłowe i rzetelne?
- Czy realizacja działań na rzecz osiągnięcia dobrego stanu wód w Polsce była prawidłowa i skuteczna?
- Czy sprawozdanie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie realizacji Programu „Czyste powietrze” sporządzone zostało zgodnie z umową z Bankiem Światowym oraz rzetelnie?
Ochrona przeciwpowodziowa i leśne gospodarstwa węglowe
Kolejnymi obszarami zajmą się regionalne delegatury NIK, choć nie zawsze będą to działania na skalę lokalną. W Gdańsku, kontrolerzy przyjrzą się ochronie przeciwpowodziowej Żuław i ochronie brzegów morskich, ale i „Realizacji przez organy administracji publicznej zadań w zakresie reglamentacji i kontroli działalności spalarni”.
Zespół katowicki przeanalizuje efektywność wydatkowania środków w programie „Leśne gospodarstwa węglowe”. Kielecki - zajmie się zarządzaniem ochroną przyrody w parkach narodowych. Krakowski – działaniami na rzecz jakości powietrza (w uzdrowiskach oraz w kwestii zanieczyszczeń komunikacyjnych w miastach).
Łódzcy przedstawiciele NIK skupią się na wprowadzaniu do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin. Opolscy – opłatami za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych (jedynie na terenie woj. opolskiego). Poznań przeanalizuje gminne zarządzanie reklamą w przestrzeni publicznej. Wrocław zajmie się prawidłowością kwestii finansowych wokół „Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły”, ale także bezpieczeństwem zaopatrzenia w wodę w razie sytuacji kryzysowych (w wybranych JST). Delegatura NIK w Zielonej Górze skupi się natomiast na realizacji zadań przez spółki wodne oraz ich nadzorowaniem przez starostów.
Wyniki kontroli NIK związanych z sektorem ochrony środowiska śledzimy na bieżąco. Polecamy lekturze wybór artykułów z 2022 r.






Redaktor naczelna, sozolog
