Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/ka ds. magazynowania energii Fundacja WWF Polska
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Negawaty – przetarg rozstrzygnięty

a+a-    Powrót       14 czerwca 2019       Energia   

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły 11 czerwca 2019 roku wyniki przetargu na zakup Usługi Gwarantowanej Redukcji Zapotrzebowania na moc (DSR). Największym beneficjentem ogłoszonych przez PSE postępowań na zakup usługi zapotrzebowania na moc jest Espirion, spółka z Grupy Energa.

Usługa redukcji zapotrzebowania na moc ma na celu wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Pozwala bowiem ograniczyć zużycie wybranych odbiorców, gdy wystąpi zagrożenie niedoborem energii.

- Wśród Klientów Enspirion są przede wszystkim duże i średnie firmy przemysłowe, m.in. huty, zakłady chemiczne, cementownie, odlewnie, zakłady papiernicze, zakłady z branży spożywczej i chłodniczej oraz firmy telekomunikacyjne. Każdy z Klientów Enspirion zgłosił gotowość do przesunięcia energochłonnych procesów technologicznych na inne godziny doby lub czasowego przejścia na własne źródła zasilania – czytamy w komunikacie Grupy Energa.

Wyniki przetargu

Grupy Energa informuje, że w tzw. przetargu obszarowym, na pokrycie mocy w wybranych regionach kraju (Programie Gwarantowanym II) wszystkie złożone przez agregatora oferty zostały przyjęte. Natomiast w przetargu krajowym, na pokrycie braków mocy na terenie całego kraju (Programie Gwarantowanym III) w sezonie letnim Enspirion zakontraktował 519,4 MW mocy, co daje 81 proc. udziału, i w pakiecie zimowym - 392 MW, czyli 98 proc. udziału w zgłaszanym przez PSE zapotrzebowaniu na usługę DSR w modelu gwarantowanym. Dla porównania, rok temu Enspirion w pakiecie letnim zakontraktował łączną moc redukcji w wysokości 340 MW, a w pakiecie zimowym - 360 MW.

Moce występujące w ofertach pochodzą od przedsiębiorstw energochłonnych, które podpisały i świadczą dla Enspirion tzw. usługę odpowiedzi strony popytowej, czyli usługę DSR. W jej ramach zakontraktowane firmy wynagradzane są zarówno za samą gotowość do redukcji zużycia mocy, jak i jej wykonanie, czyli obniżenie poziomu własnej konsumpcji energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego (OSP), w przypadkach zagrożenia niedoborami energii w krajowym systemie.

Wymóg dyspozycyjności

Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze, od poniedziałku do piątku. W pakiecie letnim wszystkie firmy uczestniczące w DSR muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w pakiecie zimowym – od 16 do 20. PSE każdorazowo zgłoszą wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Końcowe wersje KPEiK nieco lepsze od pierwotnych – ale wciąż za mało ambitne. Część 1 (08 czerwca 2020)Polski pomysł na transformację energetyczną (20 kwietnia 2020)Kto będzie graczem na rynku mocy? Znane są wyniki aukcji dodatkowych (10 kwietnia 2020)Politechnika Warszawska efektywna energetycznie? Wkrótce termomodernizacja dwóch akademików (05 marca 2020)Startuje UK-Polish TechChallenge. Poszukiwane są innowacyjne rozwiązania dla branży fintech oraz cleantech (31 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony