Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
28.11.2020 28 listopada 2020

Jak dążenie do neutralności klimatycznej wpłynie na sektor rolnictwa? Wyniki analizy z LIFE Climate CAKE PL

   Powrót       31 lipca 2020       Powietrze i klimat   

Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy prezentuje wyniki najnowszej analizy przygotowanej w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL, dotyczące oceny wpływu polityki klimatycznej na sektor polskich gospodarstw rolnych(1). Analiza skutków wdrożenia różnych narzędzi polityki klimatycznej w rolnictwie została przygotowana w oparciu o zbudowany w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL model optymalizacyjny o nazwie EPICA, który umożliwia oszacowanie wpływu poszczególnych instrumentów tej polityki na poziom emisji, wielkość produkcji i dochody w sektorze.

Czytaj: Jak Europejski Zielony Ład wpłynie na cele redukcyjne i ceny uprawnień do emisji CO 2?

Analizie poddano efekty takich podejść, jak:

  • wymuszone ograniczenie emisji z działalności rolniczej,
  • opodatkowanie nawozów mineralnych związanych z emisją tlenków azotu,
  • bezpośrednie opodatkowanie emisji gazów cieplarnianych w sektorze.

Nie wystarczą zwykłe narzędzia polityki klimatycznej

Jednym z najważniejszych wniosków płynących z analizy jest to, że neutralność klimatyczna zakładana w Europejskim Zielonym Ładzie nie może być osiągnięta przez zwykłe wprowadzenie „tradycyjnych” narzędzi polityki klimatycznej względem rolnictwa, w tym opodatkowania oraz wprowadzania bardziej wyśrubowanych standardów emisji. Takie podejście prowadzi do negatywnych efektów w zakresie produkcji rolnej i dochodów rolników we wszystkich scenariuszach zakładających wdrożenie rozważanych restrykcji.

Czytaj: Strategia „od pola do stołu” to też GOZ, etykiety i lokalna produkcja

Wśród szczegółowych wyników i wniosków z analizy warto wymienić następujące:

  • Wymuszone ograniczenie emisji o 20 proc. prowadzi do 9,5 proc. spadku wartości produkcji i 14 proc. spadku dochodów gospodarstw. Przy przyjętych w analizie założeniach, najmocniej ograniczyłoby to poziom produkcji w odniesieniu do hodowli bydła mięsnego (35 proc.), mlecznego (16 proc.), uprawy kukurydzy (21 proc.) czy buraków cukrowych (21 proc.).
  • Wprowadzenie bezpośredniego podatku od emisji na poziomie 20 euro/tonę CO2ekw zwiększyłoby koszty sektora o 2,78 mld zł rocznie, co przekłada się na wzrost o 1 960 zł na gospodarstwo i 195 zł na hektar wykorzystywanych użytków rolnych (UUA). To wielkość bliska 10 proc. przychodów gospodarstw rolnych.
  • Wprowadzenie podatku od nawozów mineralnych skutkujące 20 proc. wzrostem ich cen zwiększyłoby całkowite koszty nawożenia o 3,95 proc. i jednocześnie 10,3 proc. zmniejszenie ich wykorzystania oraz spadek dochodów rolników o 5,5 proc., zaś emisja zmniejszyłaby się jedynie o 1,6 proc.

Model sektora rolnictwa EPICA jest nadal rozbudowywany, a zakres analizy i uzyskiwane wyniki przedstawione w tym raporcie będą rozszerzone w kolejnych opracowaniach wykonywanych przez Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE).

Źródło: IOŚ PIB

Przypisy

1/ Podsumowanie analizy w języku polskim: Ocena wpływu polityki klimatycznej na sektor polskich gospodarstw rolnych. Podsumowanie.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/9056-CAKE-rolnictwo-ocena-wplywu-polityki-klimatycznej-podsumowanie.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Taksonomia UE wyznacza ogólne ramy prawne, trwają prace nad aktami delegowanymi (19 listopada 2020)Znika jedno z największych słonych jezior świata (12 listopada 2020)Jak uniknąć nadmiernego nawożenia? Można to obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów (28 października 2020)Nawet 250 tys. zł na założenie biznesu na wsi (28 października 2020)Unijna polityka rolna. Parlament przedstawia swoje propozycje (27 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony